Finance,  Hypotéky,  Stavební spoření,  Úvěry na bydlení

Jak financovat vlastní bydlení

[dropcap]V[/dropcap]lastní bydlení je snem mnoha lidí, ovšem ne všichni mají to štěstí a mají na svém bankovním účtě potřebnou hotovost. Nedostatek úspor však není důvodem, proč se svého snu vzdávat. Naštěstí totiž existuje hned několik možností, jak se k vlastnímu bydlení dopracovat i s nedodstatkem financí.

shutterstock_155264492

Hypoteční úvěr

Jednou z nejvyužívanějších možností, jak financovat vlastní bydlení je hypotéka. Hypoteční úvěry v současné době nabízejí téměř všechny větší bankovní domy a zájemci o úvěr tak mají relativně z čeho vybírat. Podmínky jednotlivých finančnch ústavů se však mohou velmi lišit, proto je dobré, když si zájemce o hypotéku jednotlivé nabídky srovná a vybere tu nejlepší. Dá-li si totož s výběrem hypotéky práci, může ve finále ušetřit částku řádově i v několika tisících korunách.

Na hypotéku si můžete koupit vlastní dům, byt, stavebí parcelu a v některých případech také třeba rekreační chatu nebo chalupu. K tomu, abyste hypotéku dostali, však přeci jen budete muset alespoň trochu sáhnout do vlastní kapsy. Dostat stoprocentní hypotéku je v dnešní době celkem oříšek a většina bank vám půjčí maximálně 75 %, v lepším případě 90 %, z ceny nemovitosti.

[box type=“info“ ]

Hypoteční úvěr banka poskytuje oproti zástavě nemovitosti. Zpravidla tedy zastavíte tu nemovitost, kvůli které si hypotéku berete. Ve výjimečných případech a po domluvě s bankou můžete zastavit jinou nemovistost a hypoteční úvěr využít třeba i na koupi družstevního bytu, což dříve nebylo možné.

[/box]

Úvěr ze stavebního spoření

Další možností, jak financovat své bydlení je úvěr ze stavebního spoření. Ten se vám vyplatí zejména v případě, kdy máte na stavebním spoření již nějakou slušnou částku naspořenou. V případě, že nedosáhnete na řádný úvěr ze stavebního spoření, třeba proto, že nespoříte nezbytně nutnou dobu, může vám i přesto stavební spořitelna podat pomocnou ruku ve formě takzvaného překlenovacího úvěru.

Úvěr ze stavebního spoření častěji také volí lidé, kteří svůj byt či dům již mají, ale chtějí se pustit do rozsáhlé rekonstrukce. Taktéž je úvěr ze stavebního spoření dobrým řešením pro ty, kteří chtějí koupit družstevní byt a nemohou si vzít hypotéku, protože nemají k dispozici jinou nemovitost, kterou by mohli zastavit.

[box type=“warning“ ]

Hlavní rozdíl mezi hypotékou a úvěrem ze stavebního spoření je také fixace. Tímto pojmem se u hypoték označuje období, po které máte garantovánu úvěrovou sazbu. Dobu fixace si můžete zvolit sami při vyřízení hypotéky a může se pohybovat zhruba od 1 do 20 let, podle podmínek konkrétního finančního ústavu.

[/box]

V období, kdy končí fixace můžete hypoteční úvěr zpravidla bezplatně doplatit nebo na svůj účet vložit mimořádnou splátku. Starosti se správnou volbou fixačního období u úvěru ze stavebního spoření odpadají. Domluvená úroková sazba zůstává stejná po celou dobu splácení a úvěr můžete kdykoliv bez problému doplatit.

Spotřebitelský úvěr

Dalším, i když nepříliš obvyklým způsobem, jak financovat vlastní bydlení je spotřebitelský úvěr. Ten si můžete vyřídit, ať už ve své „domovské“ bance nebo kdekoliv jinde. Jeho využití k financování bydlení je však na zváženou, protože úroková sazba, potažmo veškeré náklady na úvěr bývají ve vetšině případů nesrovnatelně vyšší než u účelových úvěrů na bydlení.

Dobrou volbou však je pro ty, kteří si z nějakého důvodu nemohou vzít hypotéku, ani úvěr ze stavebního spoření. Neúčelový úvěr můžete využít třeba také na již zmíněnou rekonstrukci. Výhodou tohoto úvěru je velmi rychlé vyřízení a fakt, že nemusíte nikomu dokládat, na co jste peníze z úvěru ve skutečnosti použili. V případě, že vám nějaké půjčené peníze zbydou, můžete se za ně s rodinou vydat třeba na dovolenou.

Státní fond rozvoje bydlení

Finance na bydlení však můžete získat také od státu. Státní fond rozvoje bydlení má pro zájemce připraven hned několik programů, díky kterým se můžete dopracovat k úvěru za podmínek, které vám nabídne jen málokterá banka, pokud vůbec. V současné době můžete peníze ze Státního fondu rozvoje bydlení využít zejména rekonstukci a obnovu svého stávajícho bydlení nebo na výstavbu nájemních bytů.

Jak je vidět, způsobů, jak se dobrat k financím na bydlení, když váš účet zeje skoro prázdnotou je hned několik. A záleží na každém, který si vybere. K žádnému z finančních úvěrů se však pravděpodobně nedostanete bez stabilního příjmu.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.