Komerční články

Jak vybrat aku vrtačku?

[dropcap]N[/dropcap]emusíte být zrovna řemeslník a přesto se doma bez základního nářadí neobejdete. Pokud ve vás nedřímá kutil Tim, raději si na komplikovanější práce pozvěte zkušeného odborníka, ale přivrtat poličku přece zvládnete. K tomu a k celé řadě dalších nenáročných (ale i náročnějších) prací vám skvěle poslouží aku vrtačka. Pro ty z vás, kteří se v nabídce malého elektrického nářadí příliš neorientují, jsme připravili několik praktických tipů, které vám s výběrem aku vrtačky pomohou. Přečtěte si, co by aku vrtačka měla umět a na co byste si měli dát pozor.

Ještě předtím, než se začtete do dnešního manuálu, bychom vás rádi upozornili, že i v případě vrtačky platí staré známé pořekadlo „opravdu jste tak bohatí, abyste si mohli kupovat levné věci“. Investice do kvalitního ručního nářadí se vrátí v podobě bezproblémového provozu a v konečném propočtu vás vyjde levněji.

shutterstock_160408328

1.) Typy akumulátorů

Není aku vrtačka jako aku vrtačka a výběr byste měli v prvé řadě podřídit typu akumulátoru. V současné době si můžete vybrat mezi těmito bateriemi:

  1. nikl-kadmiové (Ni-Cd)
  2. nikl-methalhydridové (Ni-Mh)
  3. lithium-iontové (Li-ion)

Doporučujeme lition-iontové baterie, které jsou koncepčně nejmodernější a oproti ostatním zmíněným tipům se pyšní nižší hmotností a naprosto nenáročnou údržbu. Další výhodou je fakt, že pokud s aku vrtačkou delší dobu nepracujete, nemusíte se bát, že by se baterie sama vybila.

Doba, po kterou baterie udrží vrtačku v provozu, závisí na uvedeném výkonu. Vrtačka s výkonem 12 V a nižším nevydrží déle než půl hodiny, ale s přístrojem s 18 V akumulátorem vyvrtáte na jeden zátah i více než tři sta šroubů. Sáhnete-li po aku vrtačce s ještě vyšším výkonem, budete moct pracovat ještě déle. Nejvýkonnější modely disponují výkonem kolem 35 V.

Pozor, s volbou akumulátoru souvisí také výběr nabíječky. Nezapomeňte se informovat o tom, za jak dlouho se akumulátor nabíjí. Nejlepší nabíječky zvládnou plné nabití za několik minut, ale můžete narazit i na extrémně pomalé, kvůli kterým se celý proces mnohonásobně protáhne.

2.) Funkce a rychlost otáček

Neméně důležitým kritériem při výběru aku vrtačky by samozřejmě měla být skutečnost, co s ní hodláte dělat a k čemu ji naopak potřebovat nebudete. Budete s ní vrtat do zdi? V tom případě sáhněte po přístroji s příklepem. Pro vrtání a šroubování budete potřebovat vrtačku s dvěma rychlostmi. Při nižších otáčkách (avšak větší síle) můžete šroubovat, při vyšších otáčkách (a nižší síle) vrtat.

Na vrtačkách bývá uveden kroutící moment a počet otáček. Tyto ukazatele pro vás budou směrodatné v případě, že vrtačku budete využívat také k vrtání a nikoliv jen ke šroubování. Podle popisků by mělo být zřejmé, kolik otáček má vrtačka při vrtání do konkrétního materiálu. Je třeba si uvědomit, že výrobci uvádí počet otáček bez zatížení, při čemž během vrtání rychlost otáček klesá. Ideální aku vrtačka disponuje nastavitelným kroutícím momentem.

3.) Váha, vibrace a ergonomie

Při výběru klaďte důraz také na váhu vrtačky. S příliš těžkou aku vrtačkou pravděpodobně dlouho pracovat nedokážete. Ty nejlehčí modely váží kolem jednoho kilogramu.

Obrovskou výhodu představuje i schopnost tlumit vibrace a ergonomická rukojeť. S vrtačkou, která vám dokonale padne do ruky, se vám bude pracovat mnohem lépe.

4.) Nadstandardní funkce

Nejsou nezbytné, ale zároveň vám mohou usnadnit práci. Užitečnou funkcí může být integrované svítidlo, díky kterému budete mít přehled i v zákoutí, kam se světlo z centrálního osvětlení nedostane. Za zmínku stojí také signalizace rizika přehřátí a displej s indikátorem kapacity baterie.

[box type=“info“ ]

Široké spektrum aku-vrtaček a spousty dalších hobby i profesionálních nástrojů pro občané i každodenní používání najdete u specialisty na Shop-naradi.cz.

[/box]

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *