bezpecnostny kovani
Komerční články

Jak vybrat to správné kování k vašim dveřím

[dropcap]B[/dropcap]ez kování se dnes žádné dveře neobejdou. A to jak běžné, interiérové, tak třeba i dveře vchodové, u kterých je třeba zaměřit se i na samotnou bezpečnost. A to jak s ohledem na jejich kvalitu, tak s ohledem na kvalitu kování.

První radou tedy je uvědomit si, jak výrazně chceme náš majetek a náš dům nebo byt chránit. K tomu správnému výběru nám pomůže takzvaná bezpečnostní pyramida rozdělená do čtyř stupňů, kterými se označuje právě konkrétní bezpečnostní kování. Při výběru samozřejmě klademe důraz na zmíněné číselné označení, přičemž klademe-li důraz na kvalitní ochranu, je třeba vybírat ze stupňů 3 a 4. První dva totiž souvisí hlavně s ochranou základní, se kterou by se mělo počítat u jakýchkoliv dveří.

bezpecnostny kovani

Důležité jsou rozměry

Se samotným výběrem rozhodně souvisí jeho rozměry, které jsou v tomto směru naprosto nezbytné, a to z toho důvodu, aby nám dveřní kování skutečně sedělo. V daném směru je třeba vědět hned dva rozměry, které jsou ty nejdůležitější a jejichž zjištění by mělo být to hlavní, než půjdeme vybírat. Jsou to:

  • Tloušťka dveří
  • Rozteč

První zmíněný rozměr je poměrně jasný, a jeho výhodou je jistě to, že je udáván především různými intervaly. A tak se setkáme s kováním, které je například označeno hodnotou 40 – 55 milimetrů. Pokud naše dveře to této tolerance pasují, máme vybráno.

Tou druhou hodnotou je poté rozteč. Ta označuje přesnou vzdálenost, a to od středu kliky, po střed vložky zámku. Podíváme-li se opět na ty nejpoužívanější rozteče, tak se setkáme s hodnotami 72mm a 90 mm.

Vybíráme tu správnou kliku

Kámen úrazu může rozhodně nastat i ve chvíli, kdy potřebujeme tu správnou kliku. Ačkoliv označení jako pravá a levá mohou vypadat jednoduše, mnozí se dokážou do výběru natolik zamotat, že začnou výrazně tápat. Zvláště v případě, kdy se nevyznají v samotném názvosloví a zkratkách, které se dnes používají. Tyto jsou ty nejznámější:

  • BB – řešení, kdy je na obou stranách dveří klika na klíč
  • PZ – řešení, kdy je na obou stranách dveří klika na cylindrickou vložku
  • K+G Ven PZ P – řešení pravé kliky a vnější koule s cylindrickou vložkou
  • K+G Ven PZ L – řešení levé kliky a vnější koule s cylindrickou vložkou

Zda potřebujeme pravou a levou kliku samozřejmě nejjednodušeji poznáme podle šroubů, kterými je klika připevněna na dveře. Každá z klik by totiž měla mít takzvaný zajišťovací šroub nazývaný jako „červík“. Je-li daný šroub ze strany dané kliky, jedná se o pravo-levou. Pokud není, je klika levo-pravá.

Jaké jsou hlavní typy kování?

Od klik ale zpět k samotnému kování, jelikož s výběrem se pomalu blížíme do konce, a už stačí zvolit pouze poslední důležitou věc, a to je konkrétní typ. V tomto ohledu máme na výběr ze dvou hlavních variant, a to kování rozetového a kování štítového.

První variantu poznáme podle dvou částí, tedy části pro kliku a části pro zámek. Naopak štítové dveřní kování se vyznačuje jako jeden jediný celek. To je známé hlavně u starších typů dveří, nebo u dveří vchodových. Rozetové je totiž považováno za modernější a najdeme ho hlavně u interiérových dveří.

kovani

[box type=“success“ ]

Nezapomeňte na správnou povrchovou úpravu

Posledním tipem, jak vybrat skutečně to správné kování, je nutnost zvážit potřebu jak konkrétního materiálu, tak i případné povrchové úpravy. Tu lze dnes mít v několika různých provedeních, a mezi ty nejznámější varianty patří hliník, nerez, chrom nebo matný nerez. Nutno říci, že všechny zmíněné varianty jsou z hlediska kvality, životnosti a celkové odolnosti víceméně srovnatelné.

[/box]

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.