dveře
Komerční články

Jak vybrat ty správné dveře do interiéru

[dropcap]B[/dropcap]ez čeho se žádný byt či dům v současné době neobejde, to jsou samozřejmě dveře. Jednoduchá součást, která má ale velmi důležitý význam. Především v tom, že dokáže každému obyvateli dopřát potřebné soukromí, ale také stejně dobře dokážou odizolovat hluk, nebo světlo.

Samozřejmostí jsou ale i běžné vchodové dveře, které mají naopak bezpečnostní funkci, kdy zamezí vstupu cizích lidí, případných zlodějů nebo dalších osob, které zkrátka nemají v našem bytě a domě co dělat.

dveře

Důležitý je materiál a bezpečí

Dnes už nejsou problémem doslova jakékoliv materiály, ale pokud dva jasně vedou, je to rozhodně dřevo a plast. Při výběru byste však neměli dbát pouze na samotný materiál, ale hlavně na bezpečnost. V tomto ohledu je vhodné dodržet jak protipožární předpisy a zaměřit se třeba na protipožární úpravu, tak je vhodné držet se i zmíněné bezpečnosti. Té však dosáhnete nejenom kvalitními dveřmi, ale i tím, že vyberete správné dveřní kování. Bez něho totiž ani ty sebekvalitnější dveře rozhodně nedokážou splnit svůj účel. Máte-li tedy v oblasti dveří jasno, pojďme se podívat i na tuto součást.

Bezpečnost souvisí s umístěním do jednotlivých tříd

Pokud kování vybíráte, aktuálně máte poměrně snadnou situaci, jelikož jednotliví výrobci označují své výrobky dle příslušných norem, a to číselným označením. V souvislosti s tím vznikla takzvaná pyramida bezpečnosti, která vypadá takto:

  • Základní ochrana, kterou by mělo mít každé kování na trhu
  • Dostatečný ochrana, vhodná pro běžné použití
  • Vysoká ochrana, určená pro vysoce kvalitní zabezpečení
  • Velmi vysoká ochrana – nejvyšší ochranný stupeň, jaký kování může mít

V souvislosti s tím je třeba říci, že kování by mělo odpovídat i samotným dveřím. Dveře v bezpečnostní třetí třídě by tedy měly mít stejné kování, a naopak. Jedině tak se není třeba obávat rizikových míst. Podobně to platí i v případě vložek a dalších prvků.

Jak vybrat tu správnou kliku?

Základní teorii tedy máme za sebou, a nyní se již můžeme pustit i k samotnému výběru, a to konkrétního typu kování a kliky. Mají-li být kliky ke dveřím skutečně bezpečné, jsou správnou volbou dva typy bezpečnostního kování, a to rozetové bezpečnostní kliky, nebo štítové bezpečnostní kliky.

Důležité je ale také umístění cylindrické vložky, jelikož má-li být celý systém skutečně účinný, je třeba volit kliku, tedy kování s překrytím vložky. Logicky totiž tento na první pohled jednoduchý systém dokáže zabránit tomu, že může být vložka snadno vyvrtána.

b2

[box type=“warning“ ]

Na kvalitě nešetřete

Velmi důležitou roli může hrát i cenové hledisko a samozřejmě použitý materiál. Zde logicky platí rovnice, že čím je kování i klika dražší, tím se jedná o kvalitnější materiály. Ideální příkladem může být porovnání nerezové oceli s hliníkem, a to jak z hlediska vlastností, tak z hlediska ceny.

[/box]

Tip redakce – seznamte se s nejznámějšími zkratkami

A co dodat na závěr? Určitě jednu důležitou věc, a to jsou zkratky, které se v souvislosti s tímto sortimentem používají. Ty oceníte v případě, kdy kupujete kombinaci kliky a takzvané koule. Jedná se primárně a tyto dvě, a to:

  • PZ LI – značí, že kupujete levou kliku, s koulí na druhé straně
  • PZ RE – značí, že kupujete pravou kliku, s koulí na druhé straně

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *