horske kolo
Tipy & praktické informace

Jaký typ kola vybrat?

Základní vlastnosti jednotlivých typů kol.

1. Horská kola:

Jsou kola určena především do horšího -těžšího terénu. Toto kolo je vhodné především na jízdu na nezpevněných cestách. Na tomto kole se dá jezdit samozřejmě i po silnicích a cestách, ale svou konstrukcí a typem ,,plášťů,,je určen převážně do terénu.

horske kolo

2. Krosová kola:

kola určená na silnice a cesty, výjimečně zvládnou i lehčí terén. Konstrukce rámu je pohodlnější a přímější pro jezdce oproti horskému kolu. Tento typ kola je v poslední době velmi populární a je přímo předurčen pro cykloturistiku.

3. Trekingová kola:

Jsou blízká kolům krosovým, jsou však vybavena doplňky. Jedná se například o blatníky, svítilny, nosiče, atp. Tato kola jsou určena hlavně na silnice a zpevněné cesty. Nehodí se do jakéhokoli terénu.

4. Silniční kola:

tato kola jsou svou konstrukcí určena pro sportovní jízdu na silnicích, nebo uzavřených okruzích. Tento typ kola je nepoužitelný v jakémkoli terénu.

5. BMX a freestyle kola:

kola určená pro využití na bmx dráhách, dirt jumpových skocích, pro street a skateparky. Tato kola nejsou určena pro jízdu na delší trase.

6. Sjezdová kola:

kola určená do nejtěžších terénů a sjezdů, na první pohled zaměnitelná s horským kolem s odpruženou přední vidlicí a odpruženou zadní stavbou. Odpružení tohoto kola však dosahuje daleko vyšších zdvihů a jízda na něm má velmi odlišný charakter od ostatních typů kol. Tato kola jsou výrazně těžší, neboť všechny části kola jsou připraveny i na velmi tvrdé dopady. Sjezdová kola nejsou kvůli své konstrukci vhodná pro přesuny na delší vzdálenosti.

Co ještě ke kolu?

Při koupi kola bychom neměli zapomenout také na koupi cyklistické přilby, plánujete-li delší vyjížďky pak se určitě hodí cyklistické kalhoty a dres. Vhodné je také pořídit cyklocomputer, mini pumpu a nějakou cyklistickou brašnu.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.