Komerční články

Hledáte levný zdroj tepla? Zkuste dřevo a hnědé uhlí

[dropcap]N[/dropcap]eexperimentujte s novinkami, jsou to totiž osvědčené zdroje tepla v podobě dřeva a hnědého uhlí, které Vám pro topení a ohřev vod poslouží nejlépe – nejlevněji. Nevěříte? Přesvědčíme Vás!

drevo na vytapeni

Na pomoc si přitom vezmeme kalkulačku nákladů na energie z webu TZB-info.cz, která dokáže snadno porovnat náklady na teplo u 15 zdrojů (viz. níže).

Porovnávat nebudeme pouze samotné náklady na vygenerování tepla, ale také náklady na dodatečnou spotřebu elektrické energie, paušální platby a peníze použité na pořízení a údržbu zařízení.

screen-vypocet-tepla

Zadání výpočtu najdete na těchto internetových stránkách: http://vytapeni.tzb-info.cz/tabulky-a-vypocty/138-porovnani-nakladu-na-vytapeni-tzb-info

Přehled výše jednotlivých nákladů spojených s různými zdroji tepla

screen-ceny-tepla

Hnědé uhlí poráží tepelná čerpadla, zemní plyn i elektřinu

Jak sami vidíte, nejnižší náklady na samotné vygenerování tepla jsou spojeny s hnědým uhlím, za kterým následuje štěpka a až poté tepelné čerpadlo (u toho jsou náklady na vytápění o cca 47 % vyšší, než u hnědého uhlí). Hnědé uhlí Vám velmi dobře, a hlavně levně, poslouží pro ohřev teplé vody, kde si v našem modelovém příkladu vystačíte s 2 576 Kč ročně. I celkové náklady, které nás asi zajímají nejvíce, mluví ve prospěch hnědého uhlí, kdy si rodina z našeho modelového příkladu vystačila ročně s 39 709 Kč.

Hned za hnědým uhlím následuje již zmíněné dřevo s ročními náklady 41 135 Kč, třetí v pořadí je elektrický přímotop s celkovými ročními náklady 43 658 Kč. Pokud jde o další „mainstreamové“ zdroje tepla, jakými jsou zemní plyn a tepelné čerpadlo, ty v celkových nákladech výrazně ztrácí. U zemního plynu činí náklady z modelového příkladu 50 647 Kč, u tepelného čerpadla pak 49 259 Kč.

Topení hnědým uhlím již není silnou zátěží pro životní prostředí

Svěšujete při pohledu na výhodnost hnědého uhlí a dřeva obočí? Vybavuje se Vám při zmínce prvního zdroje tepla zakouřená ulice s nedýchatelným vzduchem? Kdepak! „Vykuřování“ ulic již odzvonilo díky tzv. kotlíkovým dotacím“, kdy na kotel emisní třídy 4 nebo vyšší s automatickým dávkováním paliva můžete získat dotaci až 60 000 Kč, na zplyňovací kotel na tuhá paliva emisní třídy 4 nebo vyšší s akumulační nádobou pak dotaci až 55 000 Kč.

[box type=“success“ ]

Pokud se pak nemůžete rozhodnout, jestli za zdroj tepla pro Vaši domácnost zvolíte hnědé uhlí či dřevo, bude pro Vás jistě dobrou zprávou to, že dnes jsou na trhu dostupné i tzv. kombinované kotle, které jsou schopny využít obě suroviny. Více informací o kombinovaných kotlech najdete na webu společnosti Kovarson, kde jsou Vám rovněž k dispozici informace o kotlíkových dotacích.

[/box]

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.