Obývací izba
Komerční články

Jakým chybám se vyhnout při zařizování obývacího pokoje, aby byl útulný a prostorný?

V obývacím pokoji trávíme hodně času, ať už kvůli zábavě či odpočinku. Právě proto je důležité tuto místnost vybavit prakticky a zároveň moderně. Toho dosáhnete díky kombinaci vhodných barev, přiměřeného množství nábytku – a jeho správným rozmístěním.

Obývací izba
Obývací izba – Zdroj obrázku: Followtheflow / Shutterstock.com

Umístění sedací soupravy

I v dnešní době je mnohdy považováno za základní pravidlo, že sedačka by měla být umístěna pouze u zdi. To už však dnes neplatí. Sedací soupravy jsou často umisťovány i do prostoru místnosti, díky tomu totiž více vyniknou. Je však potřeba mít k tomu dostatek volného prostoru, abyste naopak spíše nezabrali moc potřebného místa, čímž by se obývací pokoj stal nepraktickým a přeplněným.

Jestliže chcete sedačku umístit do prostoru, myslete na to, že by nikdy neměla být zády ke dveřím. Může být totiž nepříjemné, když nevíte, co se děje za vašimi zády a nevidíte, kdo vstoupil do místnosti. Zároveň myslete na to, aby od ostatního vybavení byl prostor alespoň 85 centimetrů. Tak bude pohyb po místnosti komfortní bez narážení do ostatních věcí.

Vhodné barvy

Do obývacího pokoje se skvěle hodí zejména světlé a vzdušné barvy, ty totiž prostor dokážou prosvětlit, a tak opticky zvětšit. Nejvhodnější jsou pro tyto účely krémové či zemité odstíny barev. Pokud toužíte po výrazné barvě v obývacím pokoji, pak ji vždy volte jen na jednu stěnu, například za pohovku. Takovýto kontrast dokáže místnost skvěle oživit, dejte si však pozor na příliš tmavé barvy u malých místností.

Oblíbeným řešením je kombinace béžových stěn s jednou tmavší hnědou. Tak zachováte neutrální barvy, ale pokoj získá šmrnc. Pokud hledáte ještě modernější řešení, můžete stěnu obložit třeba dřevem, kamenem či cihlami. O něco jednodušším řešením je nalepení tapety. Dejte si však pozor na kombinaci vzorů, abyste nedosáhli spíše překombinovaného vzhledu, který nepůsobí příjemně.

Střídmý nábytek

Pro komfortní pobyt v obývacím pokoji je nezbytný nábytek. Jenže vybrat ten správný může být poměrně složité. Měli byste totiž vybírat takové kousky, které jsou sice praktické, ale zároveň působí stylově. Rozhodně proto nejsou vhodné různé velké skříně, úložný prostor byste se měli snažit co nejvíce minimalizovat. Díky malému množství nábytku totiž dosáhnete vzdušnosti a vkusného vzhledu pokoje. Proto zapomeňte na robustní sestavy, ty jsou teď nahrazovány moderními obývacími stěnami, které jsou decentní. Více úložného prostoru pak můžete získat pořízením nízké komody či nástěnných polic, případně jsou vhodné také knihovny.

Sedací souprava
Sedací souprava – Zdroj obrázku: WorldWide / Shutterstock.com

Pozor na osvětlení

Velkou chybou při zařizování obývacího pokoje je nevhodné osvětlení. Často je největším problémem nedostatek světla, to dokáže na lidskou psychiku působit negativně, což se pro tuto místnost rozhodně nehodí. Mnohdy si navíc v obýváku čteme, i z toho důvodu je potřeba dostatek světla. Nutno tedy říci, že jedno stropní svítidlo je opravdu nedostatečné – a je potřeba ho doplnit dalšími světly. Využít můžete například bodová světla nebo světla ukrytá v podhledu. Co byste však neměli opomenout, to jsou různé stojací a stolní lampy, díky kterým nebudete mít problém s přílišnou tmou.

Dekorace

Nejlepší dekorace jsou ty, ke kterým máme osobní vztah. Je však důležité to s nimi nepřehánět. Vhodné jsou například vonné svíčky či vázy s květinami. Na zdi můžete použít obrazy či rodinné fotografie, oblíbenou dekorací poslední doby jsou také samolepky na zeď.

Vytvořit si obývací pokoj podle svých představ si žádá poměrně hodně úsilí. Spoustu inspirace můžete najít na internetu, snadno totiž seženete různé styly nábytku, ať už máte jakoukoliv představu.