Domů / Tipy & praktické informace / Je výhodnější koupě nového, nebo staršího bytu?

Je výhodnější koupě nového, nebo staršího bytu?

Rozhodli jste pro nové bydlení, ale nevíte, jestli je lepší investice do nového bytu, nebo rekonstrukce starší bytové jednotky? V následujících řádcích se dozvíte základní pro i proti obou variant. Pozor: Při pořizování bytu nesmíte podcenit výběr lokality, dostupnost do ostatních městských částí, občanskou vybavenost a samozřejmě ani přiměřenou cenu, která odpovídá standardu. shutterstock_189023420

Pořizujeme si starý byt

Rozhodnete-li se pro koupi staršího bytu, zahrňte do celkových nákladů také náklady za rekonstrukci. Počítejte také se skrytými vadami, a proto prohlídku absolvujte se stavebním odborníkem. Tím předejdete riziku, že se pořízení staršího bytu výrazně prodraží a dostane se na úroveň nového bytu.

Za zmínku stojí i další potenciální negativa v podobě nevzhledného okolí byt (například špinavé chodby…), zastaralé výtahy nebo celkovému horšímu stavy budovy – to se může projevit na vyšší částce, kterou budete přispívat do fondu oprav.

Dejte si pozor také na stávající obyvatele a mezisousedské vztahy. Chování starousedlíků vám může jinak dobrý pocit z nového bydlení pokazit. Zeptejte se na zdejší zvyklosti, počet zvířat v domě a zajímejte se i o okolí – nenachází se zde příliš mnoho hlučných míst?

Pořizujeme si nový byt

Nové byty – bereme-li v úvahu bytové projekty od známých developerů – jsou připraveny k okamžitému nastěhování. Jsou moderní, vyhovují nejnovějším trendům… nicméně i zde existuje riziko, že se po čase projeví skryté vady (nekvalitní okna, popraskané zdi, špatná izolace…). Zaměřte se na občanskou vybavenost, neboť novostavby často vznikají na místech s nedostatečnou infrastrukturou.

Které řešení je lepší?

Bohužel nelze obecně říct, zda se vyplatí investovat do starého bytu nebo bytové jednotky v novostavbě. Obě varianty mají své výhody i nevýhody a jde spíše o individuální záležitost. V každém případě se nenechte unést chvalozpěvem prodejce a důkladně si nové bydlení „proklepněte“. Jedině tak budete mít jistotu, že vás bydlení v novém bude těšit.

O Adams

Zanechat odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.