Komerční články

Modernizace a rekonstrukce výtahu v panelovém domě

Výtahy v českých panelových domech ve většině případů neodpovídají daným předpisům a normám. Mnohdy jsou v dezolátním stavu a jízda v nich je velký adrenalin. Staré výtahy nejen, že ohrožují zdraví cestujících, ale také stojí jejich provoz zbytečně hodně peněz. Přečtete si výhody rekonstrukce výtahu a nebojte se do ní jít.

Nedostatky starých výtahů

Výtahy, které byly do panelových domů instalovány ještě před rokem 1990 již pomalu, ale jistě dosluhují, nemluvě o tom, že rozhodně neodpovídají platným předpisům. V neposlední řadě ani jejich estetická stránka není vyhovující a neodpovídá současným standardům bydlení.

elevator-1121069_1920

Staré výtahy mají nedostatky jako:

 • chybí bezpečnostní prvky,
 • jsou pomalé, hlučné,
 • nezastavují přesně ve stanicích,
 • design je zastaralý,
 • mají vysoké náklady na provoz, servis výtahu a opravy.

Odpovědnost jde za provozovatelem

Nařídit provozovateli rekonstrukci nebo modernizaci výtahu a výtahové šachty není možné. jde pouze na základě inspekční prohlídky mu sdělit rizika a závady výtahu, které je potřeba opravit a odstranit. Ovšem důležitý je fakt, že pokud výtah způsobí nějaké škody na zdraví nebo majetku, je právě za to zodpovědný právě provozovatel.

Každý vlastník nebo provozovatel, ať už je to fyzická osoba nebo SVJ nese podle právní legislativy plnou zodpovědnost za způsobilost provozovaného zařízení a za udržování výtahu v souladu s platnými technickými normami. je tak pouze na majiteli zda výtah udržovat v bezpečném stavu nebo si ponese následky.

Inspekční prohlídky

Každý výtah, který je starší 12 let se musí podrobit pravidelným inspekčním prohlídkám. ty jsou pod záštitou nezávislého autorizovaného Inspekčního orgánu. Inspekční prohlídka má za úkol odhalit veškeré nedostatky zařízení a doporučit jejich řešení a stanovit dobu, do které musí být odstraněny.

6 důvodů, proč výtah modernizovat

 1. zvýší se bezpečnost přepravovaných osob,
 2. výtah se stane ekonomicky výhodnějším a sníží se provozní náklady,
 3. sníží se servisní opravy a zvýší se tak spolehlivost výtahu,
 4. zvětší se výtahová kabina,
 5. zrychlí se jízda,
 6. výtah se stane tišší.

Bezbariérový přístup

Pro moderní výtahy je již samozřejmostí bezbariérový přístup. Výtahy jsou navrženy tak, že je přístup pro vozíčkáře a imobilní od vstupních dveří až k jednotlivým bytovým jednotkám. Obyvatelům tak odpadá starost s překážkami, které vznikaly nepřesným zastavením ve stanicích.

up-and-down-1051248_1920

Bude radost jezdit výtahem

Moderní výtahy jsou nejen tiché a moderně designově zpracované, ale také mají plynulý rozjezd a dojezd. To zajišťuje frekvenční měnič, který výtah zbaví nepříjemného cukání během jízdy. Při modernizaci kabiny dochází k výměně ovladačů, přivolávačů a dveří.

Splňují všechny právní předpisy

Veškeré moderní výtahy jsou v souladu s nařízením vlády č. 27/2003 Sb. v platném znění a splňují tak právní předpisy, které zahrnují zákony, nařízení vlády a normy. Zároveň by měly být opatřeny certifikátem vzorových výtahů.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *