Bydlení,  Byty,  Domy

Nejčastější mýty o topení

Topná sezóna právě začíná a to znamená jediné, ve většině domácností se otáčí kohoutek topení. Správná teplota při vytápění je asi na každém z nás. Někdo se cítí lépe a příjemně při vyšší teplotě, někomu stačí teplota nižší. Nemělo by docházet ke zbytečnému přetápění, vzduch má pak nižší vlhkost a není to dobré pro lidské zdraví.

O vytápění a topení existuje spousta polopravd a mýtů, které by měly údajně pomoci k většímu teplu. Jaké jsou ty nejčastější mýty a obecné rady, které však nemusejí vždycky stoprocentně fungovat?

Udržovat stálou teplotu je levnější

Také jste už někdy slyšeli, že je výhodnější mít v bytě jednu stálou teplotu a to i ve chvíli, kdy tam nejste? Je to mnohem lepší, než byt či dům následně celý vytápět. Ve chvíli, kdy jste například v práci nebo kdekoliv jinde se vyplatí teplotu snížit a jakmile přijdete domů, zase místnost vyhřát. Dnešní pokojové termostaty umí bez problémů zvládnout udržovat teplo podle vaší potřeby.

Topení pevnými palivy je nejlepší

Topení pomocí kotle na pevné palivo patří mezi nejlevnější varianty. Starší kotle produkují vyšší množství emisí a jejich účinnost není až tak vysoká, jako je tomu u kotlů nových. U těchto druhů je nutno přidávat poměrně často a pravidelně palivo, jinak se může stát, že teplota poklesne.

Vypusťte vodu z radiátorů po zimě

Doporučení, které se dává běžně, jde však o mýtus. Vypouštění vody nemá žádný praktický nebo jiný důvod. Většina radiátorů se vyrábí z materiálů pevných, ty jsou odolné a velmi dobře jsou utěsněné. Naopak vypuštěním vody z radiátoru jim můžete ublížit. Může se objevovat koroze vnitřních částí.

Moderní kotle nepotřebují údržbu

Správná funkce každého kotle je důležitá pro bezproblémové vytápění. I když máte kotel moderní, musí být prováděna odborná revize. Odborníci doporučují pravidelné kontroly všech kotlů. Ideálně každý rok a to během léta, kdy se netopí. Když je kotel seřízený a pořádně vyčištěný, má nízkou spotřebu paliva a funguje tak bez problémů.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.