Komerční články

Nejdřív kupujte pozemek! Až po tom projekt rodinného domu

Koupě parcely je důležitým mezníkem před stavbou domu. Nezapomeňte si prostudovat okolí, vlastnické vztahy, inženýrské sítě nebo dostupnost do města.

Zdroj: Pixabay.com

Stavba rodinných domů z katalogu je stále oblíbenější než originální dům od architekta. Může za to i nízká cena projektů a následně i rychlá stavba, pokud si kupujeme dům na klíč.  Nesmíte ale zapomínat, že velkým finančním výdajem a jednou z nejdůležitějších věcí je koupě pozemku. Jeho tvar i poloha ovlivní i konečný výběr projektu rodinného domu. Nečekejte, že se vámi vysnívaný projekt rodinného domu bude hodit na každý pozemek. Budete ho muset přizpůsobit tvaru i poloze pozemku. Na co si ale dát pozor při výběru pozemku, aby se nám dobře bydlelo?

Nejdůležitější je okolí

Dům je snem mnoha rodin, znamená ale řadu kompromisů, a to i při výběru pozemku.  Nezaměřujte se jenom na cenu pozemku. Ze všeho nejdůležitější je stejně blízké okolí domu. Celé sousedství pozemku si projděte a zjistěte si, či je v dostupné vzdálenosti vše, co vaše rodina potřebuje.

Jak se dostanete do práce? Kam budou děti chodit do školy či školky? Kde budete nakupovat? Je blízko pozemku zastávka hromadné dopravy? Nad těmito otázkami se určitě zamyslete. I když se ze začátku může zdát, že to zvládnete i s autem, dojíždění vám celé bydlení prodraží a po určitě době vás začne unavovat.

Zaměřte se i na zdánlivě nepodstatné věci, jako je existence chodníků a přechodů, abyste mohli bezpečně pustit děti ven. Ptejte se, zda a jak se k vám dostanou návštěvy, zda vám v místě někdo pohlídá děti nebo dům v případě vaší nepřítomnosti, abyste se nakonec nestali otroky domu.

Pozor na věcná břemena

Před koupí pozemku se také pořádně zaměřte na všechny vlastnické vztahy. Ne vždy jsou všechny právní nástrahy viditelné na první pohled. Není na pozemku věcné břemeno? Není o něj vedeno dědičské řízení? Pozemek se většinou skládá z vícero parcel, proto je dobré, pokud tomu věnujete čas a na katastru si prověříte všechny.

Zaměřte se také na to, zda nejsou na pozemku nějaká stavební omezení vyplývající z územního plánu. Může to ovlivnit velikost i výšku vašeho domu. Jaká je maximální zastavěná plocha? Jak daleko musí být dům od veřejné komunikace? Toto se může lišit, a proto nahlédněte do územního plánu dané obce na stavebním úřadu.

Energetické sítě můžou být problém

Dalším problémem může být přivedené elektřiny, plynu nebo vody na pozemek. Ptejte se, zda jsou na pozemku sítě a jaké a nebo, jak se dají k pozemku dostat. Někdy může být problém, že budete muset přivést elektřinu na pozemek přes ten sousedův a podobně. Tyto nástrahy byste měli mít zjištěné a případné problémy vyřešení ještě před koupí.

Pozemek se starým domem?

Pokud toužíte po pozemku ve městě nebo ve staré zástavbě, většinou máte šanci jedině tak, že koupíte pozemek se starým domem. Může se to zdát jako skvělé lákadlo, nesmíte ale zapomínat na to, že i bourací práce něco stojí. Zjistěte si tak přesnou cenu zbourání staré stavby, protože ta vám celý pozemek může pořádně prodražit a dokonce prodloužit celou stavbu domu.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.