Střešní krytiny
Komerční články

Nejlepšní střešní krytiny z kategorie slim

Šikmé střechy sahají až do začátků lidské civilizace, kdy naši předkové začali využívat jejich jedinečnou schopnost odvádět nakloněnými plochami vodu rychle a bezpečně. Jako krytinu používali dostupné materiály a raději ty těžší, které ve sklonu držely vlastní vahou. Dnes je situace jiná a ke slovu stále častěji přicházejí naopak lehké střešní krytiny.

Střešní krytina
Střešní krytina

Potřebu lehkých střešních krytin vyvolala jednak touha po změně a také potřeba materiálů, které zlevní náklady tím, že eliminují nutnost stavby masivních nosných střešních konstrukcí, případně umožní aplikaci na stávající krovy, které ztratily únosnost. Žádný z těchto požadavků by se však nerealizoval, nebýt rozvoje výrobních technologií. K původním skládaným krytinám tak přibyly plechové krytiny nebo krytiny z asfaltů a plastů.

Plechové střešní krytiny

První střechy pokryté plechem se objevily už v dobách renesance a svou skutečnou renesanci na českém trhu zažívají plechové krytiny nyní. K jejich oblibě přispívá široká škála materiálů, modelů a povrchových úprav, je také možno je zpracovávat různými způsoby, díky čemuž si poradí s jakýmkoliv tvarem střešní plochy.

Do kategorie slim je řadí jejich nízká plošná hmotnost, která se pohybuje okolo 5 kg/m2. Tento jediný parametr stačí k tomu, aby byly levnější náklady na nosnou konstrukci i na dopravu materiálu.

Pro výrobu tohoto typu střešních krytin se používají válcované plechy z oceli, hliníku, titanzinku a mědi. V základní verzi se jedná o plech ve svitcích, ze kterých se stříhají jednotlivé pruhy (šáry) a zpracovávají se klempířsky přímo na střeše. Nejčastěji se pruhy plechu spojují falcováním a takovou krytinu je možno používat na sklony od 3°.

U veřejnosti je oblíbená varianta plechů upravených válcováním do podoby velkoformátových taškových tabulí či trapézových plechů. Vyrábí se i maloformátové střešní krytiny, a to tvarováním plechu na menší dílce. Pokud má profilovaný plech provedenou povrchovou úpravu kamenným granulátem, bývá na střeše k nerozeznání od klasických skládaných střešních tašek – ovšem při zachování všech výhod plechové krytiny.

Ostatní varianty plechových krytin mívají aplikovány nejrůznější povrchové úpravy, jednak z estetických důvodů, a také tím odpadá nutnost provádět ochranné nátěry plechu. Povrch se dál neupravuje pouze u ušlechtilých kovů jako je měď a titanzinek, které časem přirozeně vytvářejí patinu, která je chrání.

Výrobců plechových krytin je na našem trhu mnoho, k předním patří Prefa Aluminiumprodukte, Lindab, Ruukki, Satjam, Rheinzink či VM Zinc.

Střešní krytina
Střešní krytina

Asfaltové krytiny = bitumenové krytiny

Na šikmé střechy lze použít také běžné asfaltové pásy, ale protože manipulace s rolemi ve sklonu je obtížná, stejně jako provedení kvalitního natavení, obvykle k tomu nedochází. Místo toho se u nás po roce 1990 objevily asfaltové šindele, které se z asfaltového pásu vyřezávají. Označují se často také jako bitumenové krytiny.

Většina asfaltových šindelů se vyrábí z oxidovaného asfaltu, malá část také z kvalitnějšího asfaltu modifikovaného. Asfalt je na horní straně opatřen posypem, který tvoří pohledovou část krytiny a současně zabraňuje degradaci asfaltu UV zářením.

Asfaltové šindele se vyrábějí v celé škále tvarů a barev, včetně šindelů laminovaných, vytvářejících na střeše plastický dojem. Existují i speciální šindele s povrchovou úpravou z tenkého plechu (měď nebo titanzinek), při jejichž použití střecha vypadá jako kovová.

Asfaltové šindele mají většinou rozměr 100 x 30 cm, přičemž polovina listu je pohledová a polovina překrytá. Hmotnost krytiny se pohybuje v rozmezí 9 až 15 kg/m2.

Největším celosvětovým výrobcem kvalitních asfaltových šindelů je kanadská společnost IKO, dalšími jsou Tegola, Isola, Onduline nebo Gutta.

Vlnovky à la asfalt

Asfalt je základní surovinou také pro vlnité desky, vyráběné na principu vrstvené laminace. Organická vlákna jsou při ní sycena asfaltem, za vysoké teploty formována do požadovaných tvarů a následně je deska shora barvena do požadovaného odstínu. Tato krytina je nejčastěji používána na jednoduché doplňkové stavby nebo na velké halové plochy.

Na rodinné domy se používá výjimečně, a to přesto, že střešní krytina z asfaltových vlnitých desek je jednou z vůbec nejlehčích krytin. Její hmotnost se pohybuje do 4 kg/m2. Pokládat ji lze už od 5° sklonu.

Na našem trhu se objevují prakticky jen dvě značky asfaltových vlnitých desek, a to Gutta a Onduline. Onduline kromě velkoplošných vlnitých desek nabízí ve stejné technologii i maloformátovou imitaci klasické taškové střešní krytiny s názvem Onduvilla.

Střešní krytina
Střešní krytina

Krytiny z plastů

Obrovský rozvoj výroby a zpracování plastických hmot pronikl i do střešních krytin, takže na trhu je mnoho výrobců a mnoho typů těchto výrobků. Nejčastěji se vyrábějí krytiny imitující přírodní břidlici, dřevěné štípané šindele a betonové střešní tašky.

Plastové krytiny patří mezi lehké, hmotnost se ale může výrazně lišit v závislosti na použitých vstupních surovinách. Pro představu – pohybuje se od 6 kg/m2 u břidlicových šablon až po 25 kg/m2 u střešních tašek. Od typu krytiny se odvíjí i minimální sklon, který obvykle začíná na 20°.

Mezi nejvýznamnější výrobce plastových střešních krytin patří Capacco a Eureko.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.