koberce
Komerční články

Rady a tipy, jak na výběr koberce do interiéru

[dropcap]V[/dropcap] současné době existuje na trhu velké množství druhů koberců, ze kterých můžete vybírat. K dispozici jsou koberce malé či velké, z přírodních nebo umělých materiálů, jednobarevné nebo se vzory apod. Kvůli velké nabídce však nevíte, jak koberec vybrat a jaký by byl pro vás i váš interiér nejvhodnější? Tento článek vám poradí, na co se při jeho výběru zaměřit a tím vybrat přesně takový koberec, který bude splňovat vše, co jste od něj požadovali.

koberce

Koberce v čase

Dříve koberce plnily roli běžné podlahové krytiny téměř v každé domácnosti. Postupem času však byly nahrazeny modernějšími krytinami jako dřevěné či laminátové podlahy, přírodní linoleum, PVC a mnohé další, které se již neukrývají pod koberec, jak tomu kdysi bývalo zvykem. Avšak i přes tento vývoj si koberce dokázaly udržet svoji pozici. V dnešní době lze vybrat na trhu z kusových nebo celoplošných koberců v různých barevných provedeních a designech.

Proč zvolit koberec jako podlahovou krytinu?

Koberce jako takové mají řadu skvělých vlastností, které mnoha lidí určitě ocení. Každého asi napadne, že je koberec na rozdíl od jiných podlahových krytin měkčí a teplejší. To oceníte v místnostech jako ložnice nebo dětský pokoj. Kromě toho má tato podlahová krytina i další výhody – koberce tlumí hluk, zlepšují akustické vlastnosti a jsou cenově přijatelné.

Při neustále se rozvíjejících technologií nejsou koberce „lapačem prachu“, ale naopak. Některé materiály dokážou díky svým výborným antistatickým vlastnostem prach odpuzovat.

Kusový nebo celoplošný koberec?

Při výběru koberce můžete zvolit buď celoplošný, nebo kusový koberec. Celoplošný koberec se používá pro pokládku do celé místnosti. Tuto variantu volí zejména ti, kteří koberec volí jako hlavní podlahovou krytinu. Kusové koberce se naopak používají pouze jako estetický doplněk k jiným druhům podlahových krytin.

Jakou zvolit velikost koberce?

Pokud jde o velikost koberců, v případě celoplošných koberců je nutné znát přesné rozměry dané místnosti. Co se týče kusových koberců, rozměry zde nehrajou takovou roli jako u koberců celoplošných. Kusové koberce jsou k dispozici ve všech velikostech a tvarech (např. oválné, kulaté, hranaté atd.). Velikost kusového koberce vybírejte na základě svých potřeb.

[box type=“info“ ]

Tip: Koberec by měl pokrývat minimálně ta místa, kde chodíte bosí. Jedná se o místa např. v ložnici kolem postele, v obývacím pokoji před sedací soupravou apod.

[/box]

Jaký zvolit materiál koberce?

Koberce mohou být vyrobeny z nejrůznějších materiálů, proto je dobré se při výběru koberce zaměřit na jeho vlastnosti, které se u jednotlivých druhů odlišují. Na trhu si můžete vybírat ze tří druhů koberců – z přírodních, syntetických koberců nebo jejich kombinací.

Koberce z přírodního materiálu

Tyto koberce se vyrábějí po staletí. Během tohoto vývoje získaly řadu vynikajících vlastností, které ocení každý člověk. Přírodní koberce mají vynikající izolační vlastnosti, jsou velice příjemné na dotek, po zatížení mají schopnost regenerovat se a rovněž jsou odolné proti znečištění.
Přírodní celoplošné koberce mají navíc schopnost regulovat nadměrnou vlhkost a v suchém prostředí ji naopak dodat. Při výrobě přírodních koberců se nejčastěji používají materiály jako bavlna, vlna nebo přírodní hedvábí.

Koberce z umělých vláken

Jedná se o koberce, které jsou vyrobeny ze syntetických materiálů. Nejčastěji se při jejich výrobě používají materiály jako polyamid, polyester, polypropylen či polyakryl. Na rozdíl od přírodních koberců ty syntetické lze pořídit za velice příznivou cenu, obecně se řadí mezi levné koberce metráž. Dále pak disponují také dobrými antistatickými vlastnostmi, tvarovou stálostí, snadnou manipulací a vysokou odolností. Na úkor nižší ceny mají také nižší životnost.

Koberce z přírodních i umělých vláken

Kombinované koberce jsou vyrobeny v určitém poměru z přírodních i syntetických materiálů. Díky této kombinaci přejímají kombinované koberce nejen vynikající vlastnosti, ale také ty méně výhodné.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *