Moučníky,  Vaření

Rychlé a skvělé vafle

Rychlý recept na vláčné a zároveň křehké vafle, které jsou ideální snídaní pro každé ráno.

Vafle se obvykle pečou ve vaflovači, tedy mezi dvěma pláty s typickým čtvercovým vzorem, u nás jsou nejčastěji i samotné pláty ve čtvercovém plátu, kdežto v Americe jsou častější vaflovače ve tvaru kruhu, které vytvoří 4 vafle ve tvaru vějířků, také jsou oblíbené srdcové tvary. Vafle vznikly už v dávných dobách, někdy kolem 9. století v oblasti Belgie. První vaflovače na sobě měly vyryté různé biblické obrazce, byly to vlastně takové dva kruhové železné pláty, mezi které se dalo těsto. Samotné těsto se tehdy připravovalo pouze ze směsi mouky a vody. Někdy kolem 11. století se vafle dostaly do západní Evropy, zde už se začalo s vaflemi více experimentovat použitím pomerančové šťávy či medu. Vaflovačům se samozřejmě neříkalo vaflovače tak jako dnes, měly různé hovorové pojmenování, až do roku 1270, od kdy se oficiálně nazývaly „oublieurs“ a kromě vaflí se v nich připravovala různá světlá těsta. První recept na vafle jako takové je známý z konce 14. století, kdy se objevil v knize Le Ménagier de Paris, kterou napsal neznámý muž pro svou manželku. Základ těsta tvořila mouka, sůl a víno. První vaflovače se pak objevily na přelomu 13. a 14. století, tehdy nastal jejich rozmach, vznikaly různé designové vaflovače, které se rychle staly populární napříč Francií a Belgií. V 16. století se zavedl typický tvar vaflí se čtvercovým vzorem, který se používá dodnes.

Příprava vaflí je úplně jednoduchá, stačí pouze všechny suroviny smíchat dohromady a těsto vlít do vaflovače. Toto těsto je základní pro vláčné a křehké vafle. Kromě základního těsta existuje spousta dalších s použitím dalších surovin, jako jsou banány či ořechy, nebo naopak ubráním některých surovin, to pak může vzniknout těsto bezlepkové, či těsto vhodné pro vegany, které je upraveno, aby neobsahovalo vejce a mléko. Samotné těsto však nestačí, obvykle se dále dochucuje dalšími surovinami, jak sladkými tak slanými. V Americe jsou oblíbené zalité javorovým sirupem nebo medem, dále existují tzv. Bruselské vafle, které jsou typické pro stánkový prodej, pouze posypané cukrem, mají typický čtvercový tvar. Vafle Liège jsou více sladké a typický je pro ně zkaramelizovaný cukr na povrchu, mají velký kruhový tvar.

Jak si ochutit vafle doma? Experimentujte. Můžete je potřít marmeládou či čokoládou, přidat tvaroh nebo šlehačku, zalít medem, javorovým sirupem, čokoládovou polevou, nebo karamelem. Můžete si je dát s čerstvým ovocem, ale i se zmrzlinou. Pokud už máte dost všech těch sladkých věcí, tak jednoduše vafle neslaďte, ale dejte si je naslano! Můžete si z nich například udělat sendvič, nebo si udělat vaflovou pizzu. Prostě záleží na vaší chuti. Pokud připravujete vafle pro hosty, zvolte raději tu tradičnější sladkou variantu.

x_MG_4020

Čas: 30 minut         Množství: 8 vaflí            Náročnost: snadné

Potřebujeme:

  • 2 vejce
  • 2 hrnky mouky
  • 2 necelé hrnky mléka
  • ½ hrnku rostlinného oleje
  • 1 lžíce cukru moučka
  • 4 čajové lžičky kypřícího prášku
  • 1 špetka soli
  • ½ čajové lžičky vanilkového extraktu

Postup:

  1. Předehřejeme si vaflovač.
  2. Ve velké míse rozmícháme vejce, postupně přidáváme mouku, mléko, olej, cukr, kypřící prášek, sůl a vanilkovou esenci při stálém míchání.
  3. Důkladně promícháme na homogenní kaši bez větších hrudek.
  4. Směs lijeme postupně do vaflovače, kde ji necháme asi 10 minut, dokud nebudeme mít suché, lehce nazlátlé vafle.

Vafle podáváme ještě teplé, s javorovým sirupem, ovocem, či marmeládou.

x_MG_4017

 

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.