Štípačka na dřevo domácí výroby
[dropcap]M[/dropcap]áme-li dům a topíme dřevem, může být skutečně únavnou prací to, když potřebujeme naštípat potřebné dřevo. Přitom nám však může pomoci nástroj zvaný jako štípačka. Ten samozřejmě funguje na téměř stejném principu, jako sekera, pouze s tím rozdílem, že se tolik nenamáháme, a pouze odebíráme naštípané dřevo. Takovou štípačku lze také koupit, ale stejně tak si lze i vyrobit vlastní, a to samozřejmě za zlomek ceny.
Základem je vyvinutí potřebného tlaku
Co je v tomto ohledu základem, a to jak prodávaných, tak samozřejmě i domácích štípaček, to by měl být potřebný tlak. Toho může být docíleno pomocí hydraulického systému. Ideální cestou může být třeba obyčejný hydraulický zvedák používaný v automobilovém průmyslu, který se může stát základem toho, jak daný tlak vytvořit. Stejně tak ale může pomoci třeba i pístnice, která na podobném principu také pracuje, a onen tlak vyrobit dokáže. Následně už jenom stačí onen druhý krok, a to umístění klínu.
Klín musí být pevný a ostrý
Základem práce je poté samozřejmě to, že daný píst nebo hydraulický zvedák vtvoří potřebný tlak, který následně tlačí dřevo na klín. Ten by měl být v první řadě ostrý, a to proto, aby do samotného dřeva velmi dobře proniknul. Jakmile se tak stane, dojde k samotnému rozštípnutí, a to doslova libovolného kusu dřeva, a to jakékoliv tvrdosti.
[box type=“info“ ]
Jste-li dostatečně zruční, lze si podobnou štípačku postavit i svépomocí, ale je k tomu samozřejmě nutné i dostatečné vybavení. Výhodou je však velmi efektivní, ale samozřejmě také levný stroj, který vám pomůže k tomu, abyste měli na letošní topnou sezonu připraveno dostatek dřeva, a to bez jakékoliv větší námahy. A takto už to bude následně každý rok. A tak čas věnovaný právě domácí výrobě štípačky se vám v budoucí úspoře času, ale i námahy rozhodně vrátí. Nehledě na finanční otázku celé věci.
[/box]