Bydlení,  Dekorace,  Design

Vánoční tradice v americkém stylu mohou být zábavou i pro Čechy

Každá tradice musí někde začít. Ať už máte rodinu, která si zakládá na tradicích. Může to začínat již snídaní a konče večeří, ale také oblíbenými recepty na pečení cukroví, koled a ozdob na stromeček. Potom máme miliony krásných vzpomínek, které se nám vždy vybaví, když se nám spojí s libou vůní z dětství, atp.

Pokud hledáte inspiraci, jste tu správně. Chopte se těchto nápadů, dejte šmrnc celé své domácnosti a pak už jen tiše odpočítávejte čas do Vánoc. Děti si oblíbí adventní kalendář, kdy si každý den otevřou jedno okénko a najdou rozmanité tvary čokoládek. Nicméně fantazii se meze nekladou a adventní kalendář se dá vyrobit i doma.

Můžete k tomu použít buď látky a ušít si ho a místo okének mít třeba jen kapsičky. Rychlejší variantou je třeba i spojení ruliček od toaletního papíru a vnést mu punc jedinečnosti svou vlastní fantazií a kreativitou. Co vás napadne, určitě bude stát za to!

A plnit se dá místo čokolády i malými hračkami a jinými drobnostmi. A co se týče zdobení vánočního stromečku, určete si každý rok vaší oblíbenou ozdobu, která nebude pak chybět každý rok. Tím se stane vaší rodinnou tradicí. Kde se zdobily první stromky? Spadají do Německa, kde se s tím začalo zhruba ve středověku, přičemž němečtí a jiní evropští osadníci popularizovali vánoční stromky v Americe začátkem 19. století. Newyorský lesník jménem Mark Carr je připisován otevření prvního vánočního stromku v USA v roce 1851.

Dekorace spojené s Vánocemi – historie

Každý to vidí trochu jinak. Zatímco jedni lidé milují betlémy a Ježíška v jesličkách, ostatní podlehli kouzlu skřítků, Louskáčka, sobů a Santa Clausů. Je to trochu amerikanizovaná představa Vánoc, ale proti gustu, žádný dišputát…

Adventní kalendáře

Rané verze této tradice, kterou v Německu v roce 1903 započal nakladatel Gerhard Land, nabízely dětem způsob, jak odpočítávat do Vánoc otevřením jedněch „dvířek“ nebo „okna“ denně, aby se odhalila pasáž z Bible, báseň nebo malý dárek.

V roce 1920 získaly masovou popularitu a z dětských kalendářů se staly také kalendáře, které mimo jiné ukrývaly i lahve vín, ale třeba i laky na nehty.

Perníkové chaloupky

Přestože královna Alžběta I. získala uznání za zdobení perníčků, jsou to opět Němci, kdo si činí nárok na zahájení tradice perníkové chaloupky. A když němečtí bratři Grimmové ztvárnili „Jeníčka a Mařenku“, zrodila se nová sváteční tradice. Dnes jsou tyto jedlé dekorace k dispozici v mnoha předem zabalených sadách.

Louskáček

Pro mnohé se období Vánoc neobejde bez výletu na tento balet. Romantický příběh o Štědrém večeru mladé Kláry, měl premiéru 18. prosince 1892 v ruském Petrohradu s hudbou Petra Iljiče Čajkovského a v původní choreografii Mariuse Petipy. Poprvé byla hrána mimo Rusko v roce 1934 v Anglii a do Spojených států se dostala v roce 1944. V 60. letech se v Americe stal Louskáček doslova povinnou událostí, když se představení rozšířila po celé zemi.

Vánoční svetry

Za tuto ironickou tradici, která v 80. letech skutečně nabyla na síle, můžete vinit naše sousedy na severu. Podle jedné knihy se svetry staly trendem večírků ve Vancouveru v Kanadě v roce 2001. A zdá se, že tento trend zde zůstane. Průmysl těchto svetrů s vánočními motivy se stal multi milionovým byznysem. Nejčastěji to bývá sob, ale výjimkou nejsou ani kočičky, pejskové a další zvířátka včetně ozdobených vánočních stromečků.

Sušenky a mléko pro Ježíška

Zatímco ponechání pamlsků pro Santu a jeho soby sahá až do starověké severské mytologie, Američané začali tuto tradici sladit během Velké hospodářské krize ve 30. letech 20. století na znamení projevu vděčnosti v době boje.