Bydlení,  Dekorace

Venkovský styl v bydlení

Venkovský či, chcete-li, rustikální styl, je návrat do starých venkovských časů, cesta zpět k přírodě, ale také k drobné rukodělné práci venkovských řemeslníků. Je to styl mířící ke klidu a rodinné pohodě, k bližšímu vztahu k přírodě, k uctívání předků.

Základem je materiál

Aby byl interiér blízký přírodě, je nutné, aby byl zhotoven z materiálů z přírody vycházejících, nebo alespoň z materiálů přírodniny napodobujících. Právě z přírodních materiálů, které opracovala ruka řemeslníka tak, aby neztrácely kouzlo jakési syrovosti, někdy i s drobnými chybami, jsou snadno rozpoznatelným znakem tohoto stylu. Takže jde hlavně o dřevo, ale i kámen, kůže, přírodní textilie, krajky a podobně.

Vzhled dřeva

Hlavním materiálem rustikálního stylu je pochopitelně již zmíněné dřevo. To by na výrobcích, ať jde o nábytek, nebo i drobné předměty, mělo mít svou strukturu se suky, klidně i s opotřebením. V dnešní době se nahrubo opracovaná prkna, ale i jiné dřevěné prvky dostávají do popředí i u moderního interiérového designu, krásné široké prkno s léty a přirozenou barevností klidně může viset nad manželskou postelí, kde by jinak mohla trůnit Panna Maria s děťátkem. Venkovský styl nese určitě v sobě i stín náboženství, a někdy stín hodně hluboký. Ale abychom zůstali u dřeva, pokud chceme být skutečně styloví, můžeme si pořídit historický venkovský nábytek, případně jeho kopie. Na druhou stranu, jak můžeme vidět v různých skanzenech, variabilita stylu byla veliká a vždy záleželo jen na šikovnosti truhláře a hluboké kapse zákazníka.

Rustikální styl není proto jen ve vysoce vyřezávaném nábytku, ale i v prostém úpravě a pak přidáním různých doplňků. Jsou to především různé dečky a krajky, třeba po celé délce vodorovných prken poliček, parapetů a podobně. Na oknech by neměly chybět záclonky s květinovými vzory, pestré květiny, na stěnách prosté obrázky,

Textilie

Již jsme naznačili důležitost textilu z přírodních materiálů. Oproti umělohmotným látkám má ale nevýhodu, že se na něm mnohem víc usazuje prach a jiné nečistoty, snadno se umaže, ale plátěný ubrus na stole je úplně něco jiného než tradiční „vikslajvant“. Také se doporučují látky nahrubo tkané, tak i koberečků. I když to není vysloveně stylové, dnes se k venkovskému stylu řadí i sešívání zbytků látek na přehozy, potahy na židle, ale i záclonky a podobně.

Obývací prostory

Ve venkovském prostředí byla kuchyně součástí obytné místnosti, maximálně v chodbě byla pec. Tento trend se vrací v moderní podobě, také ji tu lze vhodně využít. Chtělo by to ale velká kamna, ta se samozřejmě dají buď obnovit, nebo nově postavit. Náhradou může být krb, i když ten součástí chalup obvykle nebýval. Problém může nastat s osvětlením, louče a svíčky se nedoporučují, ale vhodná jsou dřevěná svítidla doplněná třeba plátěnými stínítky, ale vynikající je kovářsky provedené svítidlo. Kovářská práce totiž také ke koloritu venkova patří.

Pro doplnění obývacích prostor se dále hodí výrobky z proutí a samozřejmě kámen. Ovšem vše s citem, je lepší volit jednotný styl a méně materiálů, než něco z kovu, něco ze dřeva, proutí, jen abychom byli styloví. Není to tak, venkovské prostory byly zařizovány střídmě a s vysokou účelností.

Život venkovského stylu

O rustikálním bydlení a zařizování bytu lze psát donekonečna, například jsme se vůbec nezmínili o krajových charakteristikách. Je příjemné, když si domácnost zařizujeme podle zvyků v dané oblasti. Přece každý kraj má své charakteristiky ve výstavbě chalup a statků, ale i jejich vybavení. Můžeme si vzít vzor třeba z krojů, pokud jsou známé. Dívejme se kolem sebe, zajděme na popovídání k sousedům, a možná se staneme právě my ukázkovým příkladem, jak se našem kraji kdysi venkovsky žilo.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.