Domy,  Inspirace pro bydlení,  Tipy & praktické informace

Zajímavosti: jak se liší novoroční tradice u nás a v jiných koutech světa?

Ať už trávíte Silvestra v rodinném kruhu doma nebo v cizí zemi s přáteli, všude je tento den a Nový rok spjat s určitými tradicemi. Které to jsou? To se dozvíte za malou chvíli. Věděli jste, že se např. ve Spojených státech konzumuje hrách pro štěstí? Kultury po celém světě vlastní své jedinečné novoroční tradice.

Silvestr je především o pohledu dopředu, přesto je na něm něco nepopiratelně nostalgického. A existuje tolik zajímavých a klasických silvestrovských tradic, které vaši prarodiče pravděpodobně praktikovali každý rok – od novoročních dekorací po nóbl nápady na silvestrovskou večeři a novoroční pověry. Chtěli bychom tento čas vrátit zpět? Možná ani ne, když se tuto historii přečtete zde.

Španělsko

Ve Španělsku je zvykem sníst 12 hroznů. Co úder hodin odbíjející půlnoc, to hrozen. Každý hrozen představuje štěstí na jeden měsíc nadcházejícího roku. Ve větších městech, jako je Madrid a Barcelona se lidé shromažďují na hlavních náměstích, aby společně jedli své hrozny a popíjeli víno.

Dánsko

Obyvatelé Dánska vítají Nový rok házením starých talířů a sklenic na dveře, aby zahnali zlé duchy. Kdo si o půlnoci stoupne na židli a seskočí z ní, vstoupí do Nového roku v naději na štěstí.

Finsko

Ve Finsku lidé předpovídají nadcházející rok odléváním roztaveného cínu do nádoby s vodou a poté interpretací tvaru. Srdce nebo prsten znamená svatbu, zatímco loď předpovídá cestu a prasátko značí, že bude dostatek jídla.

Panama

K zahnání zlých duchů na nový začátek nového roku je tradicí pálit podobizny známých lidí, např. televizní postavy a politické osobnosti v Panamě. Sochy mají představovat starý rok.

Skotsko

Během skotské silvestrovské oslavy Hogmanay se v celé zemi praktikuje fakt, že kdo první v Novém roce, překročí práh domova, by měl nosit dárek pro štěstí. Skotové také pořádají obřady u ohňů. Nejrůznější pochody tak doprovází ohnivé koule na obručích a tyčích – údajně symboly slunce, aby očistili nadcházející rok.

Filipíny

Kulaté tvary najdete na Silvestra po celých Filipínách jako zástupce mincí, které mají symbolizovat prosperitu v nadcházejícím roce. Mnoho rodin vystavuje na jídelních stolech hromady ovoce a někteří lidé o půlnoci snědí přesně 12 kulatých plodů (nejběžnější jsou hrozny). Mnozí také nosí puntíky pro štěstí. Je to k nevíře, ale nepřipomíná vám to španělský zvyk?

Brazílie

V Brazílii , stejně jako v dalších zemích Střední a Jižní Ameriky – Ekvádor, Bolívie a Venezuela, se považuje za štěstí nosit na Silvestra barevné spodní prádlo. Nejoblíbenější barvy jsou červená, o které se předpokládá, že přináší lásku na Nový rok a žlutá, jenž přináší peníze.

Řecko

Cibule se tradičně věší na domovní dveře na Nový rok jako symbol znovuzrození v Novém roce. Na Nový rok rodiče vzbudí své děti poklepáním cibule na hlavu.

I když jsou některé tradice úsměvné a neumíme si je u nás v České republice moc představit, je to jakási víra, která pomáhá mít v srdci naději, lásku ke svým bližním a také radost a štěstí.

A jak si vedou se zvyky Češi?

My si z drtivé většiny dáváme určitá předsevzetí. Možná si myslíte, že předsevzetí do nového roku je z historického hlediska relativně nedávný trend, ale tradice je velmi stará. Ve skutečnosti pravděpodobně více, než 4000 let.

Historici věří, že Babyloňané jsou jedni z prvních kultur, která skutečně oslavila změnu roku. Slíbili si, že zaplatí dluhy nebo vrátí vypůjčené předměty. Když to dokázali oni, dokážete to i vy.

A jak s jídlem u nás? Traduje se, že bychom neměli na Nový rok konzumovat drůbež ani ryby či králíka. Prý nám tak uteče naše štěstí. Naopak bychom si měli dopřát čočku, aby se nás po celý rok drželi peníze a nebyli jsme chudí.