Domů / Tipy & praktické informace / Zvýšení tahu komína

Zvýšení tahu komína

Každý komín by měl mít správný tah. V případě, že ho potřebujeme zvýšit, existuje řešení!! Tak jako je možné tah komína regulovat, je i možné tah v komíně zvětšit, aniž bychom komín museli zvyšovat, či ho jinak upravovat.

Nízká průchodnost komínu totiž nejen, že snižuje jeho funkčnost, ale také znepříjemňuje váš život, například nadmírou kouře. K optimalizaci průchodnosti přitom mnohdy stačí jen drobná úprava či opatření. Tah je základní funkcí komína. Vytvořit tah pro hoření a odvádění zplodin z nemovitosti je základním úkolem každého komína. Obecně platí například to, že čím vyšší komín, tím větší tah. Aspektů, které tah ovlivňují, je mnohem více.

komin

Konstrukce je základ

Jak bylo řečeno, vyšší komín zajišťuje lepší tah, proto řešením může být například prodloužení  – zejména u nízkých komínů. Stejně tak ale záleží i na tvaru, kdy komín s kruhovým průřezem nabízí lepší tah, než komín s průřezem čtvercovým. Samozřejmě  přímý rovný komín také táhne mnohem lépe než komín s kolenem v kouřovodu. Pokud je použití kolen nevyhnutelné, volte pak raději dvě s ohybem 45 stupňů, než jediné s ohybem v pravém úhlu.

Dopřejte komínu vzduch

Další nezbytnou podmínkou pro správný tah komína je také dostatek vzduchu. Ten sice v místnosti přirozeně je, jenže jej může pohlcovat například digestoř nebo klimatizace. Výsledkem je negativní tah komína a typické pronikání kouře do interiéru. Jednorázově můžete situaci vyřešit otevřením oken nebo vypnutím klimatizace, dlouhodobě ale bude vhodnější zajistit přívod vzduchu z exteriéru přímo do topeniště, což problém se vzduchem snadno vyřeší.

Zajistit lepší tah komína můžete snadno také pomocí různých moderních doplňků jako je například ventilátor pro odtah spalin nebo regulátor tahu (do kouřovodu, do komínových dvířek nebo komína), který dovede zajistit stabilní tah komína.

Statický nádstavec regulátor, nemá pohyblivé části a proto se nijak neopotřebovává. Instalace je velmi jednoduchá.Prostě jej vložíme nahoru do komína, z regulátoru odstraníme horní víko, pomoci distančních šroubů přiměřeně zvětšíme mezery mezi talíři a tím dokážeme tah v komíně zvýšit.Tento nádstavec je vhodný pro komíny od 100 mm.

Univerzální ROTORVENT je rotační hlavice a ventilátor, která pomáhá řešit problém s nízkým tahem ventilace. Vyroben je z kvalitní nerezové oceli, vhodný pro standardní rozměry komínu 80 – 250 mm, obzvlášť vhodné pro malé průměry skryté uložení ložiska zabezpečuje dlouhodobý bezporuchový provoz a jeho montáž je jednoduchá.

Regulátor tahu je v podstatě nerezová klapka, která prostřednictvím vlastní hmotnosti reguluje podtlak komína a udržuje jej na stabilní předem určené hodnotě. Existují kruhové i čtvercové – podle druhu komína. Fungují přitom na jednoduchém principu, a to tak, že když stoupne podtlak ve spalinové cestě, regulátor tahu se otevře a podtlak tím omezí. Naopak při nízkém podtlaku se regulátor uzavírá, a podtlak tudíž zvyšuje. Celkově jsou tak zajištěny ideální podmínky jak pro hoření, tak i pro spotřebu energie.

O Stefan Tichy

Zanechat odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.