Bydlení,  Dětské pokoje,  Interiér

Budete vybavovat dětský pokoj? V první řadě myslete na bezpečnost.

Asi nebude příliš sporu o tom, že jestliže nám to naše bytové možnosti dovolí, pak je nanejvýš vhodné, aby dítě mělo svůj vlastní pokoj. A to klidně od batolecího věku, vždyť děti tak strašně rychle rostou a stejně bychom to v brzké době museli řešit.

Dětský pokoj má řadu praktických výhod pro všechny strany, neboť každý člen rodiny je rád, že má někde alespoň kousek toho „svého“ hájemství.

Zóny v dětském pokoji

Pokoj pro děti zařizujte a uzpůsobujte jejich věku. Pokud nemáte dítko školou povinné, pak si vystačíte s klidovou zónou, větší herní zónou a menší, anebo vůbec žádnou pracovní zónou. To se však mění s věkem dítěte, kdy postupně na významu nabývá pracovní zóna, která potlačuje tu herní.

Nechte do zařízení promluvit děti

Dětský pokoj by měl být dobře větratelný, s velkým oknem, aby v něm bylo dostatek denního světla a barevný tak, aby se v něm dítě cítilo dobře. Co se týče barevnosti, volte ji podle oblíbenosti barev svých dětí, už u malého děcka můžete zpozorovat, jakou barvu pastelky si bere do ruky při malování nejčastěji, případně po jaké barvě hračky nejvíce sahá. Kdo má velmi živé dítě, zvolí barvy zklidňující.

Rovněž do pokoje vyberte nábytek snadný na údržbu, ideální je měkké dřevo, kvalitní podlahu s vynecháním koberců, v kterých se drží spousty roztočů a nezapomeňte ani na kvalitní osvětlení, aby se dětem neničil zrak.

Nejdůležitější je bezpečnost!

To, co jsme si vyjmenovali výše je určitě důležité, avšak zcela zásadní je, aby každý dětský pokoj byl především bezpečný pro svého obyvatele čili naše dítě. Na to myslete vždy, když budete do dětského pokoje cokoli pořizovat, a i kdyby se vám ta stěna líbila milionkrát, ale měla ostré hrany a působila nestabilně, nekupujte ji.

Takže myslete na to:

– jaké složení mají barvy, kterými pokoj chcete vymalovat, aby neobsahovaly škodlivé látky,

– aby byly bezpečné vchodové dveře do pokoje, které jsou většinou prosklené, tudíž vybírejte jen ty s tvrzeným sklem, které odolá nárazům, případně je potáhněte bezpečnostní fólií,

– jestliže jsou na nábytku úchyty, dbejte na to, aby byly obaleny měkkou pryží,

– pokud budete vybírat bytové textilie do pokojíčku, aby neobsahovaly syntetiku jako je nylon, polyester, akryl, acetát, PVC a formaldehyd,

Zabezpečte:

– okno pojistkou, aby si je dítě nemohlo samo otevřít, to platí i o balkonových dveřích, pokud lze z pokojíku jít na balkon či terasu a vůbec jim zamezte, aby se k nim dostalo,

– všechny elektrické zdířky, aby se do nich dítě nemohlo čímkoli dostat,

– ostré rohy u nábytku, hlavně u stolu, opatřete oblými krytkami,

– schody, jež mohou vést k dětskému pokoji, nainstalujte zábrany, většinou se jedná o vrátka tak, aby si je dítě nemohlo otevřít a spustit se ze schodů dolů…

– veškerý nábytek (dětskou stěnu, skříňky) přidělejte napevno ke zdi, aby je dítě nemohlo na sebe svrhnout,

Není nic důležitějšího, než aby se vašemu dítěti v dětském pokoji hezky „bydlelo“, ale aby také ten pobyt ve zdraví přežilo.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.