Bydlení,  Inspirace pro bydlení

Bydlení s nádechem orientu

Orient má své specifické kouzlo a není divu, že k němu tíhne stále více našinců. Neodolatelná vůně koření a přitažlivá atmosféra s nádechem tajemna – to jen zlomek toho, co země dálného východu nabízí. Patříte-li k milovníkům východních kultur i vy, načerpejte inspiraci a pusťte se do transformace svého domova. Bydlení v orientálním stylu je správná volba!

shutterstock_99001907

Harmonie ze země vycházejícího slunce

Mezi nejoblíbenější orientální styly patří ten, který je typický pro Japonsko. Podstata tkví v nastolení harmonické atmosféry a návrat k přirozenosti a přírodě. Tomu odpovídají i použité materiály, z nichž dominuje dřevo a kámen. Pro japonské stavitelství je typické přímé rozdělování místností, což lze vyřešit pomocí důmyslně umístěných paravánu a posuvných stěn.

Japonský styl bydlení je ideální pro menší byty. Japonci s oblibou spí na speciálních matracích a nemají klasické postele. Dalším charakteristickým znakem je absence nepotřebného nábytku – sedí se na zemi na speciálních podložkách z bambusu nebo rákosu, kterým se přezdívá tatami. Pro japonský design jsou typické střízlivé tóny v podobě bílé, černé a červené, případně různé odstíny hnědé. V interiéru by neměly chybět okrasné rostliny. Jak jinak, než orchideje a bonsaje.

V Indii to hýří barvami

Nesedá-li vám japonská strohost, přikloňte se k Indii, která je v souvislosti s barevnými odstíny mnohem kreativnější. Energické barvy jako oranžová, žlutá, zelená a fialová se perfektně doplňují s modrou a červenou. Stěny však bývají odlehčeny bledšími odstíny šedomodré. Perfektní dekoraci představuje tradiční indický oděv sárí, který zřejmě nebudete chtít nosit, ale můžete ho zavěsit na stěnu místo obrazu.

Co se týče materiálů, opět dominuje dřevo. Při nedostatku financí na dřevěnou podlahu lze uvažovat o kvalitní náhražce z laminátu. Na nábytku nesmí chybět pestrobarevné polštářky rozličných tvarů – ty navodí měkkou a příjemnou atmosféru. Celkově je nábytek nižší než je na naše středoevropské poměry běžné. Interiér okořeňte soškami bohů a bůžku v přírodních a zlatých odstínech.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.