Blogy,  Tipy & praktické informace

Co je rýma? Jak se ji dá zbavit? Poradíme.

Včera o imunitě a dneska o rýmě. I na webu o bydlení máme zájem o vaše zdraví. Přinášíme rady a nápady ze všech různých směrů.

 

I když je rýma běžnou záležitostí a nepatří k těžkému onemocnění, může být pěkně otravná. Většinou při ní nic necítíme, pořád smrkáme, nemáme chuť na jídlo a všechno nás štve. Není se čemu divit, kdo by chtěl pořád dýchat s otevřenou pusou a mít červený nos? Nikdo.
Jak vůbec rýma vzniká a odkud se bere? Na rýmu neexistuje žádná vakcína ani jeden lék, jelikož se jedná o vir, který se šíří vzduchem nebo vzniká z nachlazení. Tento aktivní virus se dostává do vzduchu kapénkami při kýchání nebo smrkání a šíří se rychlosti blesku. Dobře se mu daří v teple a nevětraných prostorách, v místnosti, největší riziko přináší styk s nemocným člověkem. Stačí se nadechnout, a pokud je virus ve vzduchu, záleží na imunitě, jak se s virem popere. Rýma může být i alergická, díky různým alergenům.

Jak dlouho nemoc trvá a čím se léčí? Většinou trvá týden, dva, než se člověk z rýmy dostane. Co se týká léčby, na každého zabírá jiná metoda, jeden inhaluje eukalyptové esence formou napařování, jiný si kape do nosu kapky z lékárny. Určitě je dobré přijímat více tekutin než běžně, nesmí totiž dojít k dehydrataci. Vhodné jsou například čaje proti rýmě a nachlazení, s medem a citrónem nebo teplá koupel plná páry, která uvolňuje nosní dutiny. Mezi další účinné možnosti patří horká kuřecí polévka, dodá sílu, zahřeje a vyžene rýmu z těla ven. Na smrkání antibiotika nepomáhá, z rýmy se prostě musíte dostat sami. Pomůže česnek, zázvor, čerstvý křen, to vše vám dokonale protáhne nosní dutiny. Doporučuje se zvýšit přísun vitamínu C, formou ovoce, zeleniny, ale i v tabletkách, je účinným prostředkem proti virům, posiluje imunitu.

Z důvodu podráždění pokožky pod nosem, je dobré kůži mazat krémem, mastí, olejíčkem, ať není červená a bolavá. Neustálým smrkáním vznikají odřeniny a poranění, které je dobré včas léčit, ať se nestane smrkání bolavým hororem. Pokud nemáte teplotu a není vám zle, rýma sama po čase odezní a lékaře nepotřebujete.
Dodržujte těchto pár rad:

  • Snažte se nebýt v prostoru, kde někdo kýchá, kašle, smrká a je nemocný.
  • Pokud musíte sdílet místnost s někým nemocným, používejte šátek nebo roušku, jen tak se dá předejít infekci.
  • Umývejte si pravidelně ruce a nepoužívejte příbory nebo nádobí po někom, kdo má rýmu.
  • V místnosti se snažte větrat, přísun vzduchu je zdraví prospěšný.
  • Udržujte se v teple, snažte se ničím neoslabit svoji imunitu.
  • Cucejte pastilky s přírodními výtažky, které dodají do těla různé vitamíny. Na posílení imunity proti virům pomáhá také echinacea a zvýšený příjem zinku.
  • Odpočívejte, spěte, jakákoli forma relaxu pomáhá organismu k vyléčení.
  • Pokud nemůžete dýchat, dle domácích receptů je účinný výplach nosu pomocí vincentky nebo vody se solí.
  • Jelikož se rýma šíří vzduchem, i dotekem přes ruce, sáhněte po aromalampě a eukalyptovém, bazalkovém nebo tea-tree olejíčku, které účinně ničí baktérii v prostoru, na ruce používejte mýdlo a vodu nebo antibakteriální gely.
  • Při rýmě omezte pití kávy, alkoholu, nekuřte cigarety a vyhněte se zakouřeným místnostem.
  • Nesmrkejte pouze do jednoho látkového kapesníku, ale do papírových, které vždy po použití vyhoďte, mokrý sekret obsahuje tolik virů, že je nutné tyto věci neskladovat blízko sebe, jinak se nikdy neuzdravíte.
  • U malých dětí se musí hleny z nosu odsávat odsávačkou, jelikož ještě neumí smrkat a hrozí udušení ve spánku.
  • K přírodnímu léčení patří například rozkrojená cibule, která je položená na talířku (v blízkosti) nemocného. Do tří dnů rýma poleví a líp se nemocnému dýchá. (jedná se o ověřený recept ze života)

 

Na rýmu se neumírá, i když dle průzkumu je pro pány rýma horší, než si zlomit ruku. Nebojte, vše se dá zvládnout, a pokud na sebe dáte pozor a budete se hlídat, zvládnete zimu přežít bez nemocí a svátky prožijete ve zdraví a klidu. 

(Zdroj obrázku: kidsdentistkc.com)

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.