Hygge – o co jde a jak jej přidat do vaší domácnosti?
Přemýšlíte o změně domácnosti? Nejlepší by bylo vzít to od podlahy a připravit kompletní rekonstrukci, no ne vždycky to je možné, ať už časově nebo často finančně. I tak si chcete interiér domu nějak oživit, změnit a ozvláštnit? Chcete nové podněty, které by vám pomohly v domácnosti? Je venku nevlídné počasí? Musíte víc zatopit? Možná vám může pomoci interiér, do kterého přidáte pár kousků, které vytvoří příjemné a také hřejivé prostředí, které si zamilují všichni. Také návštěvy vám budou váš interiér závidět. Je to jednoduché, stačí se inspirovat v Dánsku a stylu hygge. O co jde? Z čeho vychází a jak si tento styl převést do své domácnosti?
Co je to hygge?
Slovíčko hygge pochází z dánštiny a v anglickém překladu to znamená chill, tedy v češtině pohodu, útulnost či nějaké pohodlí. Hlavním výchozím bodem je tedy pohodlí, což je koncept, který se má přenášet také do vašeho bydlení. Jde o pohodlný a jednoduchý způsob života, který se přenáší nejen na život, myšlení, ale třeba také na domácnost a bydlení. Udělejte si jednoduše svůj život pohodlnější a příjemnější, není to nic složitého. V Dánsku je toto slovo velmi oblíbené a pohodlí je něco, co propagují a žijí. Tento styl najdete ve skandinávských zemích snad na každém kroku. Pro některé je slovíčko hygge symbolem odpočinku, respektive dát si dobrý čaj, přečíst si knihu, jít na procházku, dát si skleničku vína, zajít si na masáž, zapálit svíčku nebo si dopřát dlouhou uvolňující koupel. V poslední době je hygge velmi oblíbeným slovíčkem také ve spojení s interiérem či návrhem domácností. Ať už se to týká jednotlivých kusů nábytku, dekorací nebo jen atmosféry, kterou se rozhodnete vytvořit. Jak hygge dostat do svého bydlení a interiéru? Máme pár tipů!
Vsaďte na neutrální barevnost
Asi ze všeho nejdříve v domácnosti či interiéru řešíte barevnost. Ať už jde o barvy na stěny, barvy nábytku nebo dekorací. I v tomto stylu je důležité myslet na barvy. Co se hygge stylu týče, sáhněte spíše po neutrálních barvách. Právě ty totiž cílí na odpočinek, klid a pohodlné místo. Extrémně syté, neonové a podobné barvy v tomto poklidném interiéru moc vítány nejsou. Vynechejte tmavě hnědou, ostrou červenou, černou nebo třeba ostře žlutou nebo neonové barvy a podobně.
Správné materiály
K neutrálním barvám přidejte také vhodné a správné materiály. Jelikož jde o pohodlí, pak se zaměřte na kožešiny, vlnu, bavlnu nebo třeba na samet, protože to jsou materiály, které najdete také v neutrálních barvách a dopřejí vám a vašemu interiéru pohodlí a komfort, kterým je hygge tolik pověstný.
Pohodlí by mělo být prioritou
Ve své domácnosti se proto musíte postarat o maximální pohodlí. Nevolíte nábytek podle toho, zda je opravdu trendový a podle nejmodernějších časopisů, ale podle toho, zda je sezení a případné ležení na něm skutečně pohodlné. Respektive sedačky volíte prostorné, měkké, s opěradly a to všechno potažené textilií, která je na dotek příjemná a snadno se udržuje. Přidat můžete pro větší pohodlí taky deky, polštáře, můžete vrstvit a později se u televize či knihy zachumlat do měkoučkých dek a užívat si pohodu.
Jednoduchost je nejlepší
Hygge vychází ze skandinávských zemí a severského stylu. A ten si upřímně nikdy moc nepotrpěl na překombinovanost nebo načančanost. Základem je jednoduchost a to aplikujte také ve své domácnosti. Proberte proto všechny věci, které chcete do místností dát a řekněte si, zda je skutečně nutné mít je tam. Spousta předmětů tam být nemusí a právě hygge styl vyznává, že méně je někdy více.