Bydlení,  Domy,  Tipy & praktické informace

Jak čistit žaluzie?

Žaluzie uvítáte snad v každé místnosti. Máte díky nim patřičné soukromí, nikdo vám nenahlíží do vaší kuchyně, nesleduje vás při spaní. Brání od slunečních paprsků, a pokud potřebujete spát i přes den, žaluzie v tom dost pomohou. Jako vše i žaluzie musíte pravidelně čistit. A tento proces nebývá moc oblíbený, často jej odsouváte.

Pravidelná údržba

Minimálně dvakrát do roka musíte žaluziím věnovat dostatečnou péči a odstranit z nich prach a mastnotu, která se na nich nasbírá. Ideální však je pravidelná údržba. Jenže, jak na to? Nechcete, aby to bylo moc pracné a zdlouhavé. Jak tedy čistit žaluzie a odstranit z nich prach a nečistotu?

Hezky jedna po druhé

Asi nejúčinnější metodou je vzít do ruky vlhký hadřík a jednu lamelu po druhé hezky očistit od prachu a mastnoty. Jde asi o nejpracnější metodu, která mnoho lidí úplně nebaví. Díky tomuto kroku budou žaluzie krásně čisté a bez prachu.

Celoplošný úklid

Jednou z možností je také sklopit žaluzie a vlhkým hadříkem po něm přejíždět. Tím setřete prach z každé jedné lamely. Pozor, je nutno žaluzie otočit a stejnou metodou otřít také druhou stranu žaluzií. Jde o velmi rychlou a dostatečně účinnou metodu. Občas otřete části, které se překrývají a to i lanka.

Pravidelný úklid

Ideální variantou je udržovat žaluzie pravidelně, minimálně jednou měsíčně z nich setřít prach. Stačí je otřít suchým hadříkem nebo použít kartáč s dlouhými vlasy, které jednoduše žaluzie zbaví prachu. Pomoci může také vysavač, který disponuje malým nástavcem. Ten je původně určen na čalouněný nábytek.

Využijte pomocníky

Na lepší a pohodlnější čištění žaluzií můžete použít speciální kartáče, prachovky nebo rukavice, která vám čištění žaluzií usnadní. Délka čištění se radikálně sníží a nemá to vůbec vliv na kvalitu, jak si mnozí lidé myslí. Tyto kartáče, prachovky nebo rukavice nejsou ani nijak drahé a čistit s nimi žaluzie můžete nasucho nebo namokro.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *