slimaci
Tipy & praktické informace

Jak na hubení slimáků

[dropcap]P[/dropcap]otýkáte-li se právě teď na své zahradě s invazí hladových slimáků, je pro ně ideální počasí. Vlhko, teplo a tma je lákají z úkrytů. Mají hlad a vaše s láskou opečovávané záhonky jsou jejich závodní jídelnou. Dospělý slimák je schopen za sezonu spořádat téměř kilogram rostlinné stravy. Takže je naprosto jasné, že nikdo není rád, když se mu na jeho milované zahrádce začnou objevovat slizké dálnice, vedoucí křížem krážem přes Vaše záhonky. Milými slovy je ze zahrady nevypudíte a házení přes plot k sousedům vztahy mezi Vámi zrovna neutuží. Ale jak se jich tedy zbavit.

slimaci

Jak na ně

V boji proti slimákům máte samozřejmě nepřeberné množství možností. Spočívají pouze v zakoupení různých drahých pastí, chemických návnad a stoprocentně účinných přípravků. Ale já mám jeden zaručený, vcelku nekomplikovaný a ihned použitelný tip. Nebude Vás stát žádné finanční prostředky, nemusíte na zahradu nic dovážet zvenčí. Stačíte na to pouze Vy osobně. Rozhodnutí je jen na Vás. Co nejprve zkusit tenhle můj způsob, pokud nebude zabírat, obchod s výše zmiňovanými přípravky najdete na každém rohu.

Využijte energie svých vlastních svalů a začněte plže sbírat. Pravda, nic nového. Ale je to naprosto bezpečné, levné a hlavně účinné. Pravidelný sběr plzáků a slimáků je jednoduchou, zdarma dostupnou, spolehlivou, biologickou a tím vším i dlouhodobě udržitelnou metodou, jak před plži ubránit zahrádku.Je to sice tročku pracné, ale pokud chcete svoji zahrádku ubránit, musíte přiložit ruku k dílu. Práce je přece tím, co udržuje zahradu při životě.

Připravte si kyblík a chirurgické rukavice a pusťte se do práce. Až všechny ty potvory posbíráte do kyblíku. Připravte si horkou vodu a zalijte je. Pokud vám to připadá drastické, můžete je vynášet živé někam mimo zahradu. Vězte ale, že plzák španělský dokáže za noc zdolat vzdálenost padesáti metrů. Nebo je zkuste shromažďovat na kompost. Slimáci patří v ekologickém členění mezi rozkladače a preferují tudíž odumřelé rostlinné zbytky před živými rostlinami. Takže by kompost neměli opouštět, když je to pro ně prostřený stůl. Přiznám se ale, že tomuto postupu bych sama nevěřila.

Plži jsou aktivní zejména v noci. Sbírám je proto za soumraku, když začínají vylézat z úkrytů, někdy i za tmy s baterkou v ruce nebo ráno za rozednění, když jsou na úprku před sluncem. Při zataženém a deštivém počasí sbírám i během dne.

Chemie

Pokud se z nějakého důvodu chcete přiklonit k chemii, tady je pár přípravků, které můžete vyzkoušet.

Vanish slug pellets je účinná granulovaná požerová nástraha na bázi atraktivních látek pro slimáky, plzáky a hlemýždě. Přípravek je vhodné použít pro zemědělské produkty, skleníkové kultury, uskladněné produkty, zeleninu apod.

Cena: 200 Kč za 500g

Ferramol: Jde o granule na bázi fosforečnanu železitého, který se běžně vyskytuje v přírodě. Není nebezpečný pro domácí zvířata a slimáky bezpečně hubí. Slimáci si po nažrání zalezou do svých nor a tam uhynou, takže je nemusíte sbírat.

Cena: cca 200 Kč za 1kg

Mesurol Schneckenkorn: Jde o chemický nástrahový přípravek s účinnou látkou ze skupiny karbamátů proti všem druhům slimáků a plzáků v zemědělských a zahradních kulturách. Dobře odolává dešti a vlhkosti, takže jej nemusíte aplikovat denně.

Cena: cca 150 Kč za 250g

Biolit proti slimákům: Neobsahuje pesticidy. Odnímatelná stříška pasti umožňuje snadné čištění. Balení obsahuje speciální atraktant, který při použití společně s pivem láká slimáky až na vzdálenost dvou metrů.Není škodlivé pro domácí zvířata!

Cena: cca 70 Kč

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.