Interiér,  Nábytek,  Obývací pokoje

Jak se správně starat o sedačky (kožené, látkové,…)

Sedací soupravy patří mezi základní vybavení obývacích pokojů, slouží ovšem i v reprezentativních kancelářích, pracovnách, čekárnách, recepcích hotelů a v dalších prostorách. Čím je jejich používání frekventovanější, tím je náročnější jejich údržba, neboť časté používání vede k jejich znečištění.

Každá sedačka je pochopitelně jiná, proto je rozdílná i péče o ně. Nejčastějšími materiály jsou čalounění nebo kůže.

Čalouněné sedačky

Záleží na typu sedačky. Některé typy jsou povlečeny čalouněním, které lze sundat a vyprat v pračce. Pokud je čalounění s konstrukcí spojeno napevno, je třeba použít speciální čistící prostředky. Jednou z variant je také pozvání profesionální úklidové firmy. Ty používají dvě varianty. První je suchá cesta, což znamená mechanické čištění vakuovým strojem. Do čalounění se vhání horká chemikálie nebo suchá pěna. Zbytky této čistící látky se pak spolu s nečistotou vyluxují silným proudem vzduchu. Takto lze účinně vyčistit i materiály nečištěné delší dobu. Druhá cesta je „mokrá“, při níž stroj stříká na povrch textilu vodu obsahující čistící prostředek a ihned ji odsává zpět do nádržky. Je to účinnější metoda, která dokáže odstranit z čalounění nejen špinavé skvrny, ale i roztoče.

Kožené sedačky

S pravou kůží se dnes na sedačkách příliš nesetkáváme, jelikož výrobci používají převážně odolnou ekokůži. V mnohých parametrech ekokůže předčí kůži pravou a především poměrně snadno čistí. Pokud se člověk o ekokůži dobře stará, vydrží mu sedačka desítky let. K čištění postačí hadřík navlhčený v teplé vodě a potřený mýdlem s lanolinem. Poté je dobré celý kožený povrch potřít jemně speciálním přípravkem, který ekokůži zvláční.

Jak odstranit z kůže větší znečištění

Pokud nepomáhá otírání navlhčeným hadříkem, zkuste účinnější postup, který se používá také při zjištění plísně na ekokůži. Tento účinný přípravek si můžete připravit sami z mírného roztoku vody a octa. Tuto směs nesprejujete na postižené místo, necháte několik minut působit a poté je otřete běžným způsobem popsaným výše. Objevíte-li na kůži stopy po propisovačce nebo fixu, zkuste je odstranit čističem na boty určeným na umělou kůži, případně lihem. Následně je třeba vyčištěné místo zvláčnit, k čemuž můžete v případě nouze použít i pleťové mléko.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.