domaci udirna
Zahradní stavby

Jak si postavit domácí udírnu?

[dropcap]U[/dropcap]dírnu postavte pokud možno někam do závětří. Později to oceníte hlavně vy a vaši sousedé. Pokud chcete umístit udírnu pod střechu, např. do pergoly, připravte si díru na protažení komína skrze střechu. Udírnu lze umístit i samostatně, do svahu, či k domu – obecně je ale dobrébrát na vědomí i prostor pro přípravu pokrmů, odkládací prostor, ukládání dřeva a hlavně počítat s pohodlným sezením vedle.

domaci udirna

Dobré základy pro udírnu

To zaručí její dobrou stabilitu a odolnost, doporučujeme minimálně 80 cm do hloubky. Základy by měly vystupovat minimálně 10 až 15 cm nad povrch a měly by vám vytvořit tzv. sokl, na který pak udírnu postavíte. Tuto základovou desku doporučujeme odizolovat proti vlkosti.

[box type=“info“ ]

Použitý materiál

By měl ladit s prostředím, ve kterém bude udírna stát. Materiál může být přiznaný či omítnutý. Měl by být z materiálu, který odolává vysokým teplotám.

[/box]

Topeniště

Je rozhodně nejdůležitějším místem celého udírny. Musí odolávat vysokým teplotám, musí být kvalitně provedené a neporušené. Topeniště je třeba stavět ze šamotových cihel a šamotových desek a používat kamnářskou maltu, kvůli vysokému žáru by Vám klasické materiály nevyrdžely a popraskaly. Nezapomeňte na vodicí profily pro vložení roštu nebo lávového kamene.

Součástí topeniště je také litinový tepelný štít a rošt, popelník a také ocelový prvek pro napojení kouřovodu. Vývod kouřovodu musí být ideálně v zadní části topeniště.

Odkládací prostor

Ten je nutný pro pohodlné užívání udírny. Při stavbě proto počítejte s vedlejší podpěrnou zídkou pro desku, kde budete připravovat pokrmy a odkládat náčiní pro grilování. Horní desku si pak můžete zakoupit u kameníka nebo obložit sami. Měla by být z odolného a tvrdého materiálu, aby vám vydržela co nejdéle.

Komín

Doporučujeme používat speciální komínové tvárnice. Nad komín pak umístěte kryt, aby do něj nepršelo.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.