Jak si postavit domácí udírnu?

0
197
domaci udirna

[dropcap]U[/dropcap]dírnu postavte pokud možno někam do závětří. Později to oceníte hlavně vy a vaši sousedé. Pokud chcete umístit udírnu pod střechu, např. do pergoly, připravte si díru na protažení komína skrze střechu. Udírnu lze umístit i samostatně, do svahu, či k domu – obecně je ale dobrébrát na vědomí i prostor pro přípravu pokrmů, odkládací prostor, ukládání dřeva a hlavně počítat s pohodlným sezením vedle.

domaci udirna

Dobré základy pro udírnu

To zaručí její dobrou stabilitu a odolnost, doporučujeme minimálně 80 cm do hloubky. Základy by měly vystupovat minimálně 10 až 15 cm nad povrch a měly by vám vytvořit tzv. sokl, na který pak udírnu postavíte. Tuto základovou desku doporučujeme odizolovat proti vlkosti.

[box type=“info“ ]

Použitý materiál

By měl ladit s prostředím, ve kterém bude udírna stát. Materiál může být přiznaný či omítnutý. Měl by být z materiálu, který odolává vysokým teplotám.

[/box]

Topeniště

Je rozhodně nejdůležitějším místem celého udírny. Musí odolávat vysokým teplotám, musí být kvalitně provedené a neporušené. Topeniště je třeba stavět ze šamotových cihel a šamotových desek a používat kamnářskou maltu, kvůli vysokému žáru by Vám klasické materiály nevyrdžely a popraskaly. Nezapomeňte na vodicí profily pro vložení roštu nebo lávového kamene.

Součástí topeniště je také litinový tepelný štít a rošt, popelník a také ocelový prvek pro napojení kouřovodu. Vývod kouřovodu musí být ideálně v zadní části topeniště.

Odkládací prostor

Ten je nutný pro pohodlné užívání udírny. Při stavbě proto počítejte s vedlejší podpěrnou zídkou pro desku, kde budete připravovat pokrmy a odkládat náčiní pro grilování. Horní desku si pak můžete zakoupit u kameníka nebo obložit sami. Měla by být z odolného a tvrdého materiálu, aby vám vydržela co nejdéle.

Komín

Doporučujeme používat speciální komínové tvárnice. Nad komín pak umístěte kryt, aby do něj nepršelo.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno