Bydlení,  Domy,  Inspirace pro bydlení

Jak vybrat kotel

[dropcap]V[/dropcap]ytápění je jednou ze stěžejních záležitostí, které je zapotřebí řešit jako u stávajícího bydlení, tak u novostavby. Pokud domek rekonstruujete, anebo si stavíte nové bydlení, určitě musíte vybrat kvalitní kotel, které bude jakýmsi motorem celého vytápěcího systému. Podívejme se tedy na některá kritéria, podle kterých byste si měli nový kotel vybírat. O tom, že se jedná o mnoho různých důležitých faktorů, není prakticky žádný pochyb.

shutterstock_96156590

Vybírejte podle zdroje vytápění

Výběr vytápění by se měl v každém případě odvíjet i od toho, jaký bude jeho zdroj. Důmyslně si promyslete, zdali budete topit tuhými palivy, plynem, elektřinou anebo prostřednictvím tepelného čerpadla. Uvědomte si, že každý kotel má svá specifika a hodí se pouze pro jeden jediný daný typ vytápění. Klasiku u většiny domácnosti představují bezesporu plynové kotle. Ty je třeba rozdělit na klasické a na kondenzační. Standardní plynové kotle jsou pochopitelně mnohem levnější, nicméně kondenzační kotle mají mnohem lepší výsledky z hlediska celkové spotřeby. Elektrokotle bývají dnes často využívány pouze jako záložní ke kotlům určeným na tuhá paliva. Spotřeba elektrické energie je u nich vcelku vysoká. Tepelná čerpadla jsou zcela specifická a jejich výběr je poněkud omezenější.

Ohříváte i teplou vodu

Určitě si rozmyslete, jestli budete prostřednictvím kotle také ohřívat horkou vodu. Pokud ano, měli byste koupit kotel s integrovaným zásobníkem na vodu anebo samotný zásobník, který bude na kotel napojen externě.

[box type=“info“ ]

Naše tipy na ten správný kotel

Začneme-li konkrétním kondenzačním plynovým kotlem, tak velmi dobrou volbou je Junkers Cerapur ACU. Kotel z této řady je maximálně úsporný, cenově se pohybuje okolo 47 000 korun. Elektrické kotle jsou nepoměrně levnější. Důkazem toho budiž třeba kotel Protherm Ray 9K, který lze koupit okolo 14 000 korun. Z kotlů na tuhá paliva jmenujme třeba Viadrus Hercules U24. Ten vyjde cenově okolo 40 000 korun.

[/box]

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.