Komerční články

Jak vybrat vysavač

Vysávání nepatří mezi oblíbené domácí práce (a patří mezi ně vůbec nějaká?), ale v pomyslném žebříčku důležitosti pomocníků by se na prvních příčkách umístil právě vysavač. Chcete-li mít doma čisto jako v klícce, neobejdete se bez něj. Výsledek však výrazně ovlivní to, zda jsme vybrali vhodný typ. Pokud si nejste jistí, že právě ten váš vysavač není pro vaši domácnost vhodný, případně se vám porouchal a poohlížíte se po lepší alternativě, je dnešní článek určen právě pro vás!

shutterstock_126421811

Podle čeho se při výběru vysavače řídit?

Předtím, než učiníte konečné rozhodnutí, zohledněte hned několik podstatných kritérií – velikost obytného prostoru a typ podlahy.

S velikostí obytného prostoru přímo souvisí velikost vysavače. Zatímco v malé domácnosti by bylo zbytečné skladovat příliš velký přístroj, ve velké bychom se s malým vysavačem, ve kterému musíme neustále vyměňovat sáčky a filtry, příliš nadřeli.

S typem podlahové krytiny zase souvisí volba hubice, ale také výkon a příslušenství.

Mezi další hlediska, ke kterým je třeba přihlédnout, je přítomnost dětí, zvířat nebo alergiků. Některé vysavače disponují speciálním filtrem a jsou hygieničtější než standardní přístroje.

Sáčkový nebo bezsáčkový vysavač?

Zde je volba poměrně jasná. Vysávání přístrojem s prachovým sáčkem je mnohem hygieničtější. Poté, co se sáček naplní prachem a nečistotami, ho lze jednoduše vyjmout a vyhodit do odpadu. Sáčky mají vlastní uzávěr a nedochází k víření prachu. U bezsáčkových vysavačů budete s prachem zápolit hned dvakrát – poprvé během vysávání a podruhé v momentě, kdy budete vyprazdňovat vysavač. A to si piště, že se během čištění poměrně dost prachu opět rozvíří do prostoru. O to, že by se prachový sáček protrhl, se bát nemusíte. Dnešní sáčky se vyrábí z odolných materiálů, které vydrží i lehčí mechanické poškození.

[box type=“info“ ]

Vyšší výkon = lepší vysávání? Ale kdepak!

Většina lidí má zato, že kvalita vysávání souvisí s výkonem. Tedy že vyšší výkon znamená důkladnější úklid. Chyba lávky – tyčový vysavač s nižším výkonem (např. 1200 W) může být efektivnější než stroj s impozantním číslem 2000 W. Klíčovou roli totiž hrají i další faktory jako je silný motor, konstrukce podlahové hubice nebo vedení proudu vzduchu. Vysavače s nižší spotřebou jsou navíc ekologičtější a úspornější.
[/box]

A co robotický vysavač? Vysaje za nás?

Robotický vysavač je trendy a představa, že za nás stroj kompletně vygruntuje, je vskutku úžasná. Skutečnost je bohužel trochu jiná. Robotické vysavače sice zametou drobky, ale dokonalou hygienu od nich nečekejte. Pokud vaši domácnost obývají i čtyřnozí mazlíčci a zápolíte s větším množstvím chlupů, nečekejte, že vás jich robot zbaví. Jako doplněk samozřejmě špatný není.

Ať už se rozhodnete pro kterýkoliv model, nikdy se neorientujte pouze podle ceny. Levné vysavače příliš dlouho nevydrží, zatímco kvalitní stroje vydrží vysávat celé roky.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.