mosaz
Tipy & praktické informace

Jak vyčistit mosaz

[dropcap]P[/dropcap]řestože byly mosazné kliky vytlačeny novými moderními materiály, patří stále k oblíbeným (nejen) sběratelským artiklům. Mosaz má totiž při správné péči velmi dlouhou životnost a kliky z mosazi mohou sloužit i sto let. Následující návod na čištění mosazných klik samozřejmě platí i na další mosazné předměty.

mosaz

Čistič mosazi

K čištění mosazi se výborně hodí přípravek Sitol (dříve Sidol), který je běžně k dostání například v drogeriích. Pamatujte na svou ochranu a při čištění používejte gumové nebo latexové rukavice. Čištěný předmět rozeberte na jednotlivé díly. Na mosazné části naneseme přípravek a necháme několik minut působit. Po pěti minutách vrstvu krému očistíme hadříkem a postup opakujeme. Vždy stačí pouze tenká vrstva přípravku, musí ale být souvislá. Postup opakujte podle potřeby.

Poslední vrstvu Sitolu z mosazi pečlivě očistěte čistým hadříkem a předmět můžete ještě vyleštit.

Pokud čistič nestačil a povrch stále zůstává zašlý, lze použít roztok z čtvrt litru horké vody, rovné lžíce soli a lžíce octa. Silně korodovanou mosaz, která je pokryta měděnkou, ponořte do uvedeného roztoku, nebo použijte odrezovače. Je-li odstraněna zašlá vrstva, umyjeme předmět v horké mýdlové vodě, opláchneme, usušíme a vyleštíme. U tohoto způsobu buďte velmi opatrní a používejte jej jen v krajních případech. Sůl totiž může reagovat na zinek (mosaz je slitina mědi a zinku) a mosaz tak může ztratit svůj charakteristický zlatavý odstín.

Leštění

Leštění se provádí nejlépe vrtačkou s velmi jemným lešticím kotoučem nebo ručně.

Na elektrickou stolní brusku nebo ruční vrtačku nasaďte hadrový kotouč. Na točící se kotouč naneste trochu leštící pasty. Pastu nanášejte úsporně. Čištěný předmět držte těsně pod středem rotujícího kotouče, předmětem pohybujte tak, aby jeho hrany směřovaly stále dolů. 

[box type=“warning“ ]Leštění kotoučem není vhodné pro zdobené a jemné předměty. Nepokoušejte se na kotouči leštit předměty, které se špatně drží, mohli byste je poškodit, v horším případě se i zranit![/box]

Pro zvýšení lesku mosazi můžete nanést ještě tenkou vrstvu silikonového oleje, který je třeba důkladně rozleštit hadříkem. Silikonový olej zanechá na předmětu neviditelný film, díky kterému je mosaz odolnější proti znečištění i několik let (v závislosti na četnosti používání).

[box type=“warning“ ]K čištění nikdy nepoužívejte tzv. hrubé metody. Nečistěte mosaz železnými nebo drátěnými kartáči, drátěnkou apod. [/box]

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.