zasúvka
Bydlení,  Byty,  Domy,  Interiér,  Ložnice

Jak zapojit zásuvku

[dropcap]Z[/dropcap]ásuvka je dnes nezbytnou součástí našich domovů. V souvislosti s tím je třeba říci, že například při rekonstrukcích našich domovů je třeba zaměřit se i na jejich výměnu. Tu můžeme svěřit odborníkům, ale stejně tak můžeme její zapojení zvládnout i sami. Pouze je dobré vědět, jak na to. Důležité je samozřejmě dbát zvýšené opatrnosti. Základem by tedy mělo být vypnutí hlavních jističů, což bychom měli několikrát za sebou zkontrolovat. Pokud si jsme jisti, můžeme začít se samotným zapojením.

zasúvka

Je třeba dbát na to, který vodič zapojujeme

Dnešní zásuvky počítají s celkem třemi vodiči, a to konkrétně s fázovým vodičem, s ochranným vodičem, a samozřejmě také s nulovým vodičem. V tomto ohledu došlo k celkové standardizaci, a to v tom směru, že jednotlivé vodiče jsou barevně označeny, a to izolací daného kabelu. Fázový vodič je černý, nulový vodič je modrý, a ochranný vodič je tvořený kombinací žluté a zelené.

Jako první zapojujeme vodič fázový

Prvním krokem je tedy zapojení fázového vodiče, který má, jak již bylo zmíněno, černou barvu. Někdy je též hnědá. Pokud se podíváme přímo do dané zásuvky, je to vodič, který zapojujeme k levé zdířce. Dále zapojíme vodič nulový, který se připojuje vždy na pravou zdířku. Dále už zbývá pouze poslední ochranný, který se v tomto případě připojuje na středový kolík dané zásuvky.

[box type=“warning“ ]

Pozor na izolaci všech kabelů

V souvislosti se zapojením dbejte také na to, aby každý zapojovaný kabel měl dostatečnou izolaci, která není v žádném místě nijak poškozena. To by mohlo mít za následek případný zkrat. Také je třeba počítat s dostatečnou délkou kabelů, což nám přijde vhod například v budoucnu při opravách. Tím by tak měla být zásuvka správně zapojena, a tak stačí umístit krytku, zapnout hlavní jistič, a samozřejmě vyzkoušet. Pokud nemáte možnost proměření, je lepší zkusit na starším, už nepotřebném spotřebiči.

[/box]

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *