Komerční články

Jak zařídit malý obývací pokoj?

Obývací pokoj je jednou z nejdůležitějších místností každého bytu. Je místem odpočinku i setkávání se s rodinou a přáteli. Měl by tedy být útulný a zároveň reprezentativní. A jak to udělat, když má náš obývák jen pár metrů čtverečních? I malé prostory mohou skvěle vypadat a může se v nich báječně bydlet.

54545

Začínáme největším kusem nábytku

Interiér našeho obývacího pokoje je nejlepší začít zařizovat tak, že do něj jako první umístíme největší kus nábytku. Pravděpodobně se bude jedna o sedačku. Ta by měla být umístěna v centru zábavy, aby lidé, kteří na ni budou sedět, měli přehled o dění v místnosti.

Do opravdu malých obývacích pokojů je dobré zvolit menší dvousedačkovou pohovku a tu následně doplnit dalšími kousky. Křesla, taburety nebo podnožky budou ideálními doplňky a také se hodí v případě, že přijde větší společnost.

Víceúčelový nábytek

Vzhledem k tomu, že se v malých prostorách neustále bojuje s místem, je užitečné pořídit si víceúčelový nábytek. A nejlépe takový, který v sobě skrývá úložné prostory. Nemusí to být jen pohovky, ale také konferenční stolky, pod nimiž se skrývá úložný díl. Mějte možnost svůj maličký obývák rychle přeorganizovat. K tomu se nejlépe hodí lehký přenosný nebo pojízdný nábytek.

Zapomeňte na masivní obývací stěny. Pořiďte si místo toho menší nízké skříňky a poličky, které můžete umístit podle potřeby a možností. Vhodný je také transparentní nábytek, přes který vidíte. Oblíbené jsou například skleněné stoly, akrylátové židle na různé policové systémy. Hodně místa vám ušetří také skříňky s šířkou jen 20 cm.

1307_1

Pryč s tmavými barvami

Barvy dělají divy. Zaměřte se proto při zařizování vašeho obývacího pokoje na výběr vhodných barev a materiálů nábytku. Na tmavé barvy raději zapomeňte. Tmavé odstíny stěn, podlahy či stropu, výrazné vzorované tapety váš obývací pokoj opticky zmenší.

Do malých místností se všeobecně doporučují spíše světlejší barvy, které dokáží odrážet světlo a prostor opticky zvětší. Zvětšit prostor vám pomohou také zrcadla a zajímavé reflexní materiál, jako je například matné sklo nebo lesklý kov. I dobré osvětlení udělá s optickou velikostí místností divy.

Světlo zvětšuje prostor

Dostatek světla je základ. Čím více zdrojů světla různé intenzity, tím lépe. V malém obývacím pokoji dělá vhodně zvolené a rozmístěné osvětlení doslova divy. Dostatek světla můžete vnést do místnosti například pomocí variabilních bodových světel. Zajímavou atmosféru dodá světlo stolní či stojací lampy.

Důležité je také denní světlo. Pokud nemáte v obývacím pokoji velká francouzská okna s přístupem na zahradu, nezakrývejte je těžkými závěsy a záclonami. Na okna umístěte jen lehké průsvitné záclony. Ty vybírejte tak, aby sice chránily vaše soukromí, ale přitom propustily slunečních paprsků co nejvíce.

Nebojte se experimentovat

Nápaditá i vtipná řešení lze vykouzlit i v malých a stísněných prostorách. Víceúčelové obýváky jsou trendy, avšak praktické je jednotlivé zóny alespoň částečně rozdělit. V malém prostoru spíš opticky, aby ve výsledku nepůsobil jako shluk minikomůrek. Pro tento účel se nejlépe hodí různé policové díly a knihovny.

Vyhoďte všechny zbytečnosti a kriticky se podívejte i na váš starý nábytek. A vaďte na doplňky. Nebojte se dekorací, avšak vybírejte chytře a s vkusem. Zajímavým zpestřením prostoru mohou být rovněž barevné ornamenty v podobě nálepek na zeď, které prostor oživí a zároveň odpoutají pozornost od jeho velikosti.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.