Bydlení,  Tipy & praktické informace

Jaká je ideální teplota v bytě?

Možná mnozí lidé vědí, že v ložnici má být příjemně chladno, aby byl spánek lepší a zdravější. Naproti tomu v koupelně by mělo být teplo, protože se v ní sprchujete, koupete a přechod z tepla do zimy není nikomu příjemný. Jaká teplota má být například v obývacím pokoji nebo dalších místnostech?

Ideální teplota

Člověk je schopen podat stoprocentní a soustředěný výkon ve chvíli, kdy je teplota v místnosti 22 stupňů. Jestliže se teplota zvýší například na 27 stupňů, pak soustředěnost a výkonnost klesne a to na 70%. Jestliže je v místnosti 30 a víc stupňů, člověk je schopen se soustředit a být výkonný zhruba na padesát procent.

Teplota je důležitou součástí všech interiérů, domácností, ale také kanceláří. Má vliv na produktivitu, výkonnost, ale i na celkovou pohodu člověka. Bude-li teplota ideální, pak se i vy budete cítit dobře a to jak po psychické tak i po fyzické stránce. Kromě teploty je nutno hlídat také vlhkost vzduchu.

Optimální vlhkost

V létě by se měla pohybovat vlhkost okolo 40 až 55 procent. V zimě by to mělo být trošku vyšší číslo, tedy 45 až 60 procent. A jak tuto vlhkost regulovat? Jednoduchým větráním. Obvykle to stačí. Jestliže je v prostoru velmi suchý vzduch (což bývá často v paneláku), vysušuje sliznice a snižuje celkovou obranyschopnost organismu. A naopak velmi vlhké prostředí podporuje plíseň a roztoče.

Ideální teplota?

Co se teplot týče, tak každá místnost má mít svou optimální teplotu. V ložnici by se měla teplota pohybovat okolo 17 až 20 stupňů. Rovněž se doporučuje chodit spát do vyvětrané místnosti a během noci topení stáhnout.

V obývacím a dětském pokoji je nutno mít minimálně 22 stupňů a to zejména tehdy, když se v daných místnostech věnujete sedavým činnostem. Pro kuchyň je zase ideální teplota od 19 do 21 stupňů.

V chodbách se obvykle lidé pohybují minimálně, proto stačí teplota 15 – 17 stupňů. Nejtepleji by mělo být v koupelně a to minimálně 24 stupňů. Samozřejmě, vnímání teploty u každého individuální, proto dejte zejména na své aktuální pocity.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.