Tipy & praktické informace

Na co myslet při výběru sauny?

Ve skandinávských zemích je přítomnost domácí sauny takřka samozřejmostí. Vzhledem k pozitivnímu vlivu saunování na lidské zdraví se sauna pomalu, ale jistě stává doplňkem i našich domácností. Pokud si pohráváte s myšlenkou na pořízení tohoto užitečného doplňku i vy, máme pro vás několik praktických tipů ohledně výběru.

Saunování příznivě ovlivňuje zdraví a posiluje imunitu. Což se vám bude hodit vždy, když se opět dostaví chladnější počasí. Sauna má navíc i estetickou funkci – vašemu obydlí dodá šmrnc.

V prvé řadě se budete muset rozhodnout, zda se rozhodnete pro klasickou finskou saunu, nebo tzv. infrasaunu. Finskou saunu lez vytápět elektricky nebo třeba dřevem, infrasauna je zase vhodná i do bytové jednotky. Fajnšmekři však mohou sáhnout i po parní lázni a dopřát si požitek jako ve wellness centru.

shutterstock_253851136

Rozdíl mezi finskou saunou a infrasaunou

Součástí klasické finské sauny bývají kamna nahřívané kameny. Ty se průběžně polévají vodou, čímž se reguluje vlhkost. Obecně je ale vzduch velmi suchý, průměrné hodnoty se pohybují kolem 5 % relativní vlhkosti.

Infrasauna funguje na jiném principu – prohřátí těla zajišťuje infrazářič. Teplota je nižší, kolem 50°C, protože se neprohřívá vzduch, ale jen tělní tkáně. Jde o konstrukčně jednodušší řešení, které nevyžaduje dlouhé rozehřívání. Ceny jsou příznivé a díky kompaktním rozměrům není problém umístit infrasaunu i do menšího bytu.

Velikost a energetické nároky sauny

Disponujete-li zahradou a rozhodnete-li se pro finskou saunu, zvažte její realizaci formou samostatného zahradního domku. Infrasaunu lze umístit do koupelny, komory nebo kdekoliv jinde. V případě finské sauny neopomeňte možnost schlazení – třeba v dřevěné ochlazovací kádi nebo ve sprše.

Co se týče energetické náročnosti, úspornější jsou infrasauny, které není nutné předehřívat. Na druhou stranu však ani v případě náročnější finské sauny nezaplatíte tolik, jako za návštěvu veřejné sauny. Navíc ji budete mít doma a nebudete ztrácet čas dojížděním.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *