Bydlení,  Dekorace,  Design,  Inspirace pro bydlení

Poinsettie slaví svůj svátek v prosinci

[dropcap]P[/dropcap]odle aztécké legendy zkropily vrcholové listy kapičky krve jedné bohyně, která zemřela na zlomené srdce. A nebylo to jen zlomené srdce bohyně, ale především krása samotné květiny, která přispěla k tomu, že se poinsettie, u nás spíše známá pod označením vánoční hvězda, stala symbolem těch nejkrásnějších svátků v roce – vánoc.

V Mexiku, odkud pochází, se vánoční hvězdě říká květina svaté noci. Jméno Poinsettie dostala po velvyslanci, který ji asi před 200 lety přivezl do Filadelfie.

Poinsettie slaví dokonce svůj svátek, který připadá na 12. prosinec. Lidé se jí v tento den obdarovávají. Vlastně celé období vánoc je pro tyto květiny takovým svátkem, neboť se s nimi setkáváme takřka na každém kroku.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Barevné varianty

Nejznámější barevnou variantou, a také nejoblíbenější zároveň, je červená poinsettie. Každoročně si ji jako dekorační květinu zakoupí takřka každá domácnost, a to nejen v tomto barevném provedení.  Běžně se v květinářství setkáme i s poinsettiemi v lososové nebo bílé barvě. Při nákupu záleží jen na tom, kterou barvu upřednostňujeme.

Květinové dekorace v bílé, béžové a pískové, také ve žluté či krémové opticky zvětšují malé prostory a prosvětlí každý kout. Navíc jsou elegantní a univerzální. Hodí se k nim jak moderna, tak tradice. Můžete tedy pro letošní vánoce udělat změnu a pořídit si vánoční hvězdu v těchto barvách.

Jak s hvězdou pracovat

Pokud nepoužijete vánoční hvězdu k dekoraci i s květináčem a budete ji stříhat, můžete koneček jejího stonku opálit nad plamenem svíčky. Rostlina patří do rodiny pryšců, a tak běžně roní bílé mléko. Plamen svíčky mléko zastaví a rostlina pak vydrží svěží i dva týdny.

Na velké sváteční tabuli se uplatní vícero druhů poinsettií, které pak vytvoří její dominantu. Potom už vám postačí přidat jen jednoduché prostírání a nádobí. Vše dovrší použití elegantních, jednoduše řešených sklenic.

[box type=“info“ ]

Náš tip:

Pokud si pohrajete s dekorem, můžete si díky vánoční hvězdě vytvořit okouzlující sváteční aranžmá. Někdy i maličkost dělá divy.  Zkuste vánoční hvězdu zakoupit ve třech kusech nebo třívýhonovou. Jednotlivé kusy odstřihněte z rostliny a vložte je do uvolněného otvoru po závěsu na barevné vánoční kouli, kterou běžně věsíte na stromek. Do koule napusťte vodu, aby poinsettie nežíznila a kouli na stole zabezpečte slepeným trojúhelníkem z tyčinek skořice. Stejným způsobem můžete dekorovat i větší počet ozdobných koulí a vytvořit z nich tak řadu například uprostřed slavnostní štědrovečerní tabule. Záleží jen a jen na vás, jakou barevnou variantu pro tuto dekoraci zvolíte.

[/box]

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.