Proč si pořídit koberec?

0
159

Možná si myslíte, že koberec je dnes už zbytečný přežitek. Drží se v nich prach, musí se pravidelně udržovat, vytahujete pořád vysavač, který je těžký, vysáváte, a když na něj cokoliv rozlijete, nejde to jen tak jednoduše setřít. A co teprve, když rozlijete takovou colu nebo červené víno. To je o pořádný průšvih postaráno. Koberce však mají spoustu výhod, které si zamilujete. Vybírejte i vy koberec do svého interiéru.

Koberce nejen na zdi

Koberec? Přece jedině na zem. Nebo ne? V naší krajině určitě ano, koberce známe povětšinou na podlaze. Ale v jiných krajinách může zdobit interiér, zdi a podobně. První koberce vznikaly už před čtyřmi až pěti tisíci lety ve střední Asii. Dnešní koberce se vyrábějí prakticky výhradně z umělých vláken. To ovšem neznamená, že neexistují koberce, které jsou přírodní nebo ručně vázané. Co všechno může koberec přinést vaší domácnosti?

Výhody koberce v domácnosti:

  • Udržuje teplo a příjemný pocit pod nohama
  • Tlumí zvuky chůze, pády a další
  • Napomáhá zútulnit interiér
  • Má izolační schopnosti
  • Brání úniku tepla a šetří teplo
  • Dětem pomáhá a chrání při hraní na zemi
  • Pohlcuje prach a nečistoty

Podle čeho koberec vybírat?

Uvažujete-li, že si pořídíte koberec na celou plochu, pak je nutno myslet na stupeň zátěže. Životnost koberce závisí také na poměru a množství vláken, na výšce vlasu. Čím vyšší počet vláken na metr čtvereční má koberec, tím má vyšší odolnost proti oděru. Koberec je vždycky vybírán na delší dobu, proto tento krok nepodceňte.

Koberce jsou skvělým doplňkem nejen do domácnosti. Vybavit kobercem můžete i vaše auto. V tomto případě je ideální zařídit si autokoberce na míru.

Důležitý je také materiál, můžete sáhnout po syntetických vláknech jako polyamid, pozakryl, polypropylen nylon. Zvolit můžete také přírodní materiály, nejčastěji to bývá vlna a hedvábí. Na trhu však najdete i méně tradiční materiály jako bavlna, kokosové vlákno a podobně. Výrobci často uvádí, pro jaké účely je koberec vhodný, do jakého prostoru je ideální (kancelář, dětský pokoj, kuchyň, chodba a podobně).

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno