topení dřevem
Jak ušetřit,  Tipy & praktické informace

Proč topit dřevem?

[dropcap]P[/dropcap]omalu, ale jistě se blíží zima a spousta z nás již nyní přemýšlí, čím letos zatopit. Ceny plynu a elektřiny neustále rostou a pokud si pohráváte s myšlenkou na alternativní řešení, pravděpodobně nejste sami. Stále více Čechů totiž sahá po levnějším a ekologičtějším zdroji tepla. Jako první kandidát, který tyto předpoklady do puntíku splňuje, se jeví dřevo. To lze využít jako hlavní i doplňkový zdroj tepla. Dřevem si můžete přitápět a snížit tak výdaje za plyn či elektřinu, nebo jím ostatní zdroje zcela nahradit.

topení dřevem

Jaké má topení dřevem výhody?

Smýšlíte-li „zeleně“, pak vás bude hřát u srdíčka, že topíte ekologicky. Při spalování dřeva totiž nedochází k tvorbě skleníkových plynů. Zároveň, což je pro většinu lidí ještě důležitější, ušetříte spoustu peněz. Dřevo je v porovnání s ostatními zdroji tepla bezkonkurenčně nejlevnější.

Budete-li dřevem topit v krbu, užijete si romantickou atmosféru v duchu plápolajícího ohně a libozvučné kakofonie praskajícího dřeva.

Jakou má dřevo výhřevnost?

Druh dřeviny není rozhodující, všechny druhy dřeva mají takřka totožnou výhřevnost. 1 kg dřeva má výhřevnost cca 4,3 kWh. Rozdíl spočívá jen v množství spalovaného dřeva. Na konkrétní hodnoty nejobvyklejších dřevin se můžete podívat v tabulce.

Tabulka výhřevnosti dřevin

dřevo kWh/prm kWh/kg*
javor 1900 4,1
bříza 1900 4,3
dub 2100 4,2
olše 1500 4,1
jasan 2100 4,2
smrk 1600 4,4
borovice 1700 4,4
modřín 1700 4,4
topol 1400 4,2
buk 2100 4,2
habr 2200 4,2
jedle 1500 4,4

*výhřevnost z 1 kg je u všech druhů dřeva zhruba stejná.

*rozdíl je pouze v objemu spalovaného dřeva

[box type=“info“ ]

Z tabulky je zjevné, že mezi nejlepší (resp. Nejvýhřevnější) dřeviny patří listnáče jako buk, dub a jasan. Absolutním vítězem je ale habr. Můžete se dočíst, že tvrdé dřevo je na topení lepší než měkčí dřeviny, ale v praxi je rozdíl zanedbatelný. Výhodou měkčího dřeva je rychlejší ztráta vlhkosti – v kotli vyschne snadněji než tvrdé dřevo.

Rozhodnete-li se topit v krbu, doporučujeme břízu, která tzv. nepraská při hoření. Nebezpečí případného požáru je oproti jiným dřevinám menší.

[/box]

 

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.