čistička vody
Bydlení,  Tipy & praktické informace

Biologické čištění odpadních vod

[dropcap]K[/dropcap]aždá čistírna odpadních vod používá efektivní a kombinované postupy toho, jak vodu dokonale vyčistit, aby mohla být opět součástí vodovodních rozvodů, a byla pro naše tělo zdravotně nezávadná. Kromě mechanického odstranění nečistot samozřejmě používají i cestu biologickou. V tomto ohledu se celý postup dělí na dvě hlavní metody, kdy se používají biologické filtry, přes které voda protéká, a dále jsou využívány aktivační nádrže.

čistička vody

Na filtry je pouštěna mechanicky očištěná voda

Základem biologického čištění je samozřejmě to, že jsou z vody odstraněny všechny mikroorganismy, které by mohly být našemu zdraví škodlivé. Princip filtrů poté spočívá v tom, že je na ně vháněna voda, která jimi protéká do dalších částí čističky. Na daných filtrech se však díky jejich složení zachytávají dané mikroorganismy, které tak mohou vytvářet i souvislý povlak, který se průběžně odstraňuje.

V nádržích je třeba odstranit vzniklý kal

Druhou zmíněnou metodou, jak probíhá biologické čištění odpadních vod je postup, kdy je voda umístěna do velkých aktivačních nádrží, jejichž součástí jsou právě látky, které dokážou mikroorganismy zachytit. Ty je tak dokážou nejenom eliminovat, ale navázat je na sebe, a ty se tak nacházejí nejčastěji na povrchu vodní hladiny, a to ve formě drobných vloček, nebo pěny. Následný postup samozřejmě spočívá v odstranění těchto nežádoucích látek, a to různými propracovanými metodami.

Stejný postup ve všech čističkách

Dané postupy je možné si prohlédnout na vlastní oči, to téměř ve všech čističkách. Zatímco první jmenovaný postup poznáte podle kruhových nádrží, do kterých je zkrápěna voda otáčivým mechanismem, druhý postup připomíná jeden velký špinavý bazén. V obojích případech však dochází k čištění vody, která však projde ještě několika dalšími čistícími postupy, a teprve poté je zdravotně nezávadná, a můžeme ji opět použít v našich domácnostech.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *