Bydlení,  Byty

Provoňte si byt aromatickými oleji, eliminujte tak stres

[dropcap]E[/dropcap]senciální oleje jsou často a s oblibou využívány nejen k aromaterapeutickým masážím, ale také k provonění interiérů a našich bytů. Každá kapka vonného éterického oleje může přispět k vaší domácí pohodě, k navození správné atmosféry pohody a klidu tak důležitého v dnešní uspěchané době. Dnes má aromaterapie, tedy léčba pomocí vůní, řady nadšených příznivců. Možná k nim již patříte i vy, a pokud ne, zkuste tento svět objevit společně s námi.

shutterstock_130142126

Aromaterapie jako doplňková léčebná metoda

Používání vůní při léčbě nejrůznějších obtíží bylo známé již ve starém Egyptě, Řecku a Číně. Dnes se aromaterapie používá jako doplňková léčebná metoda, neměla by tedy nahrazovat klasické postupy. Nejlepší výsledky dosahují vůně u takzvaných psychosomatických nemocí, kdy je prvotní příčinou problémů stres a duševní strádání. A právě těchto léčebných účinků vůní bychom měli používat i ve svých domovech, právě proto, abychom se pokusili stres eliminovat anebo dokonce vytěsnit. Pomoci se stresem nám mohou při této metodě éterické čili esenciální oleje, které jsou získávány z květů, listů, kořenů ale i z plodů a kůry vybraných rostlin.

[box type=“success“ ]

Jak aromaterapie účinkuje

Vůně, která se z esenciálních olejů uvolňuje, se dostává z citlivých nervových zakončení v nosní sliznici do mozku a tam se promítne do našich nálad a pocitů. Vůně může uklidňovat, povzbuzovat i dodávat energii. Inhalace je nejrozšířenější postup, jak aromaterapii využívat. Do aromalampy, což je nádobka s vodou upevněná nad plamenem svíčky, se přidá několik kapek éterického oleje a ten se pak odpařuje do okolí. Vůně jsou naším mozkem přijímány a vyhodnocovány nejrychleji. Čichové nervy jsou spojeny přímo s tou částí mozku, která hraje klíčovou roli při spuštění emocionálních reakcí. Těmi jsou radost, náklonnost a také erotické naladění. I k těmto účinkům lze aromaterapii využít.

[/box]

Jaké bylinky používat   

Levandule nebo meduňka nám usnadní usínání. Rozmarýn zase dokáže povzbudit mozek. Při nachlazení je vhodné kápnout do vody v aromalampě několik kapek eukalyptového nebo čajovníkového oleje. Mozek na všechny tyto podněty bude reagovat pro naše tělo velmi příznivým způsobem, a to i dlouhodobě. Molekuly silic vstupují nejprve do plic vdechnutím a pak se rozšiřují dále do celého těla. Tím se celý účinek vonných silic násobí. Proto bychom měli také dbát na kvalitu a čistotu esenciálních olejů, které si pro sebe do bytu vybíráme. Neměli bychom být ani bezohlední vůči ostatním a nepoužívat tedy vůně, které jiným osobám v naší domácnosti nejsou příjemné. Bergamot má antidepresivní účinky a posiluje nervy, je tedy přímo ideální ke snížení napětí ze stresu. Citronela zase podpoří naši koncentraci, takže bude ideální volbou do domácích pracoven.

Eukalyptus pomáhá čistit vzduch a rovněž podporuje koncentraci, je tedy také dobrou volbou pro takovéto interiéry. Červený pomeranč harmonizuje psychiku a navozuje dobrou náladu, byla by přímo chyba ho při domácí aromaterapii nevyužívat. Mandarinka zase uvolňuje napětí a zmírňuje migrénu. Ve dlouhém výčtu aromatických olejů bychom mohli ještě pokračovat, bude však záležet spíše na vašem osobním výběru vůně, která je vám příjemná a která právě vám pomůže odbourat stres a přivodit dobrou náladu.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.