Byty,  Chaty,  Dekorace,  Design,  Domy,  Inspirace pro bydlení,  Interiér,  Kanceláře,  Koupelny,  Kuchyně,  Ložnice,  Obývací pokoje,  Rozhovory

Tvoření ze skla – rozhovor s odborníkem na sklo, p. Josefem Hlavenkou

 

Pojďte se s námi dneska podívat do světa, kde vládne sklo a skleněná krása. Na otázky odpovídá pan Josef Hlavenka, majitel firmy „Josef Hlavenka – Svět Skla“, která sídlí v obci Libětice u Strakonic.

Jako rodinná firma „Hlavenka“ působíte na trhu již od roku 1996. Jaké změny Vaše firma učinila za celé ty roky, jaké byly počátky? V roce 2011 jste se přejmenovali na Svět Skla s.r.o, bylo to z důvodu lepší specifikace a spojení názvu + toho co děláte?


Můj otec byl spolumajitelem reklamní agentury a věnoval se uměleckému tisku a designu. V roce 1995 jej oslovil Ing. arch. Čech, zda by dokázal pomocí uměleckého tisku vytvořit dojem vitráže, potřeboval to na rekonstrukci malé kapličky ve vsi, kde měl chalupu. Táta taková skla vyrobil, ale protože měl smysl pro detail a měl rád řemeslo, tak se snažil k vitrážím co nejvíc přiblížit (odléval si z olova krycí lištičky apod.) Protože se poptávky množily, táta začal o vitrážích zjišťovat více informací, z různých výstav, tak i z rodinné historie, protože pocházíme z Teplic, což byla sklářská oblast.

V roce 1996 se rodiče začali zabývat výrobou vitráží. Já jsem tátovi pomáhal na dílně a také na montážích. Postupně, po skončení se státním vzdělávacím systémem, jsem se začal vzdělávat sám ohledně technologií zpracování skla. Firma postupně rozšířila obory z vitráží na pískování skla, broušení a opracování skla a zakoupením fusingové pece (v roce 2005) i na tavení, spékání, lehání a tvarování skla. Od roku 2006 jsem vzhledem k těžké nemoci táty, převzal firmu já. S ohledem na rozšíření technik zpracování skla jsem se rozhodl v roce 2011 poupravit jméno firmy na Josef Hlavenka-Svět Skla, který jednak prezentuje rodinné jméno a také specifikuje lépe výrobu rodinné firmy s velkým záběrem uměleckých sklářských a sklenářských technik.

Vaši prioritou je kvalitně odvedená práce, znají vás díky tomu po celém světě. Na jaké uskutečněné projekty a realizace jste hrdí, například u nás v České republice? Těch prací je za dvacet let historie firmy hodně. Jsou to vitráže na Hotelu Imperial v Karlových Varech, nádherná práce na residenci Danyliv v Jevanech, rekonstrukce historického stropu v Black Theartre v Pařížské ulici, Památník  „paměti města České Budějovice“ na Lannově třídě a mnoho dalších.

Spolupráce s jakými lidmi a osobnostmi pro Vás byla nezapomenutelná a velice cenná? Například: spolupráce s Alfredem Habbermanem , interiéry dělané ve spolupráci s paní Ulrychovou z firmy Royal Interier. 

Nabízíte: vitráž, fusing, pískování, ruční ornamentní skla, lehané skla, ohýbané skla, tavenice, skleněné mozaiky, bezpečností skla, broušení motivů – leštění tavením, repliky leptů, laminace ohýbaných skel litým conexem a plno dalších zajímavých technik. Která je nejdražší a nejsložitější? Která je cenově nejvýhodnější, pokud má klient omezený finanční rozpočet?  

Ve všech těchto technikách, lze vyrobit výrobek cenově náročnější a méně náročný. Cenu víc než technika stanovuje design. Vzhledem ke schopnosti techniky kombinovat, umíme zpracovat téměř jakýkoli design a samozřejmě složitost (tudíž časová náročnost) pak určuje cenu. Vždy se snažíme vyjít vstříc finančním možnostem klienta a jeho požadavkům na design. 

O kterou skleněnou techniku je největší zájem?  Vitráž je klasický evergreen, ale je znát měnící se módní trend. Zatímco před deseti lety jsme velmi často vyráběli hodně barevné vitráže, dnes se častěji vyrábí designy méně barvené, spíš křišťálové a s broušeným sklem. Jinak je to hodně o konkrétních zakázkách.

 

Dá se třeba formou tavené plastiky vybrousit do skla a následně zatavit i motivy lidí podle fotografie? Myslím tím, když si bude klient přát vybrousit fotku svoji rodiny do skla (dveře, okno, skleněná stěna mezi pokoji), jste schopni splnit i takové přání? Pokud se bude jednat o kresbu, jsou možnosti veliké, pokud se bude jednat víc o fotografii (to znamená design v rastrech) tak zde tato technika použít nelze.

Všimla jsem si, že děláte bezpečnostní skla, která najdou využití nejen u automobilů, ale také třeba u výplní do dveří, oken, mohou být i na stole, jako dělící příčka mezi pokoji. Lze toto sklo kombinovat s technikou mozaiky nebo vitráže?


Bezpečnostní skla lze použít u techniky mozaika. U vitráže lze použít bezpečnostní sklo ve spojení s izolačním trojsklem, aneb složené izolační sklo s vitráží uvnitř a s bezpečnostním sklem vně.

Budete časem ještě rozšiřovat svoje služby nebo zůstanete u nabídky, jako do teď? Nabídka zpracování a designu se neustále vyvíjí, protože často chodí poptávky na nějaký výrobek, u kterého je potřeba udělat vývoj , no a tím opět posunete technologické možnosti dál a ty pak používáte i pro zpracování designu na další zakázky.

Máte moc pěkné webové stránky www.svetskla.cz, jsou přehledné a obsahují všechny potřebné informace ohledně každé techniky. Pokud něco nebudou zájemci vědět, mohou se bez problému obrátit na Vás s dotazem na e-mail: info@svetskla.cz nebo přes zprávy na facebooku?

Určitě ano, letos bude probíhat úprava webovek, aby byly ještě lepší než doposud. Samozřejmě dotazy je ideální posílat na email info@svetskla.cz, dnes už ani poptávky či objednávky jinak nepřijímáme. Na facebooku provozujeme stránky SVĚT SKLA, kde jsou k vidění hlavně aktuálnější fotografie.  

Vždy na závěru dávám prostor pro vzkaz čtenářům, chcete jim něco vzkázat? 

Sklo je unikátní materiál, kterým si lidé zkrášlují své okolí, už přes 5000 let. V každé době moudří lidé investovali do trvalých hodnot, k nimž umělecká díla bezesporu patří. Skleněná díla jsou neoddělitelnou součástí těchto hodnot, jak pro svou krásu, tak pro trvanlivost. Spoluvytváří trvalý ostrov hodnot v moři spotřebního zboží, které zaplavuje celou společnost. A proto rádi uvítáme v našem světě skla každého nového návštěvníka a případného zájemce.

Moc děkuji za krásný rozhovor a možnost nahlédnutí do světa skla a různých technik. Přejeme, ať se Vám daří a tvoříte i nadále tak pěkné věci, jako do teď. Blogerka Michaela

FOTOGALERIE KE SHLÉDNUTÍ:

 

 

Kolekce svítidel, vyrobená ve spolupráci s filipínskými designéry. Gabby Lichauco a jeho designérská firma Spektacularis, navrhla design svítidel, která se aktuálně prezentují na výstavě v Singapuru a hlavní výstava proběhne v Manile 16.února 2017.

 

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *