Viděli jste určitě pohádku „Sůl nad zlato“, ze které plyne jasné pravidlo života, že sůl ke svému životu bezpodmínečně potřebujeme.
Naše základní fyziologické funkce závisí na křehké rovnováze solí a tělesných tekutin. Sůl najdeme všude: ve vzduchu, ve vodě, v našich tělech, v potravinách, slzách. Potřebujeme ji my, zvířata, i rostliny. Sůl byla používána od nepaměti v medicíně, kosmetice, v kuchyni. Objevuje se v mnoha příbězích a historkách. (zdroj obrázku: livestrong.com)
Už z historie víme, že sůl byla velmi důležitou složkou léčiv. Je prakticky na stejné úrovni, jako třeba bylinky. Od 19. století byla používána pro lázeňské terapie a její účinky byly postupně zkoumány i vědecky. Až kolem roku 1950 byly prozkoumány do posledního detailu.
Přírodní použití soli známe dnes v různých formách:
- inhalace (respirační nemoci)
- lázně – balneoterapie (nemoci pohybového aparátu)
- pitná terapie (nemoci zažívacího ústrojí)
- naprosto převratným a důležitým objevem 20. století v medicíně se stala slaná voda, ve formě fyziologického roztoku chloridu sodného, má stejné vlastnosti jako krevní plazma
Pokrok jde velkým tempem kupředu a využití různých metod se stává pro nás mnohem přístupnější záležitostí, než kdysi. Je opravdu z čeho vybírat. Kamenná sůl má větší čistotu, avšak mořská zase obsahuje více minerálů. Jód obsažený v soli má blahodárný vliv na štítnou žlázu a jeho nedostatek vede k jejímu onemocnění. Proto v obchodech kupujeme sůl s obsahem jódu. Sůl má blahodárné účiny, ale i s ní se nesmí nic přehánět.
(zdroj obrázku: cargillsaltinperspective.com)
Sůl do koupele je výborný pomocník při relaxaci
Tato solná a relaxační metoda patří k osvědčeným a nenáročným. Stačí si pořídit domů vonnou sůl, která neobsahuje barviva, je rostlinného původu a působí léčivě. Při koupeli se sůl rozpustí ve vodě a zklidňuje smysly i pokožku. Je velice prospěšná pro kůži, hlavně v případech kožních nemocí, uvolňuje svaly a pomáhá kolikrát proti bolesti fyzické i psychické. Vonné léčivé silice se dostanou do těla dýcháním a pokožkou. Jaká je vaše oblíbená sůl do koupele? Napište nám.
Příště si povíme něco více o solných jeskyních.