Blogy,  Kuchyně,  Tipy & praktické informace

Sůl je opravdu nad zlato. Má využití v domácnosti, při koupeli, terapiích a byla používána od nepaměti.

Viděli jste určitě pohádku „Sůl nad zlato“, ze které plyne jasné pravidlo života, že sůl ke svému životu bezpodmínečně potřebujeme.

Naše základní fyziologické funkce závisí na křehké rovnováze solí a tělesných tekutin. Sůl najdeme všude: ve vzduchu, ve vodě, v našich tělech, v potravinách, slzách. Potřebujeme ji my, zvířata, i rostliny. Sůl byla používána od nepaměti v medicíně, kosmetice, v kuchyni. Objevuje se v mnoha příbězích a historkách. (zdroj obrázku: livestrong.com)
Už z historie víme, že sůl byla velmi důležitou složkou léčiv. Je prakticky na stejné úrovni, jako třeba bylinky. Od 19. století byla používána pro lázeňské terapie a její účinky byly postupně zkoumány i vědecky. Až kolem roku 1950 byly prozkoumány do posledního detailu.
Přírodní použití soli známe dnes v různých formách:
  • inhalace (respirační nemoci)
  • lázně – balneoterapie (nemoci pohybového aparátu)
  • pitná terapie (nemoci zažívacího ústrojí)
  • naprosto převratným a důležitým objevem 20. století v medicíně se stala slaná voda, ve formě fyziologického roztoku chloridu sodného, má stejné vlastnosti jako krevní plazma

Pokrok jde velkým tempem kupředu a využití různých metod se stává pro nás mnohem přístupnější záležitostí, než kdysi. Je opravdu z čeho vybírat. Kamenná sůl má větší čistotu, avšak mořská zase obsahuje více minerálů. Jód obsažený v soli má blahodárný vliv na štítnou žlázu a jeho nedostatek vede k jejímu onemocnění. Proto v obchodech kupujeme sůl s obsahem jódu. Sůl má blahodárné účiny, ale i s ní se nesmí nic přehánět.

(zdroj obrázku: cargillsaltinperspective.com)

Sůl do koupele je výborný pomocník při relaxaci
Tato solná a relaxační metoda patří k osvědčeným a nenáročným. Stačí si pořídit domů vonnou sůl, která neobsahuje barviva, je rostlinného původu a působí léčivě. Při koupeli se sůl rozpustí ve vodě a zklidňuje smysly i pokožku. Je velice prospěšná pro kůži, hlavně v případech kožních nemocí, uvolňuje svaly a pomáhá kolikrát proti bolesti fyzické i psychické. Vonné léčivé silice se dostanou do těla dýcháním a pokožkou. Jaká je vaše oblíbená sůl do koupele? Napište nám. 
Příště si povíme něco více o solných jeskyních.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.