Komerční články

Vybíráme světelný zdroj aneb který je ten nejlepší?

[dropcap]V[/dropcap]ybíráte osvětlení v interiéru a nevíte si rady? Ideální řešení zní – obraťte se na odborníka. Ten vám navrhne nejlepší možné řešení s ohledem na konkrétní podmínky a vyřeší vaše dilema jednou provždy. Co si však počít v případě, kdy vám rozpočet nedovoluje větší investice do samotného osvětlení, těžko si budete moct dovolit i profesionální poradenství. Pokusíme se vám proto nastínit základní pravidla, kterými byste se měli při výběru světelného zdroje řídit.

shutterstock_130076675

Žárovky, výbojky, nebo LED diody?

V zásadě máte na výběr z tří variant a to z teplotních, výbojových světelných zdrojů a zdrojů, které přímo emitují světelné záření. Tedy z obyčejných a halogenových žárovek (teplotní zdroje), výbojek a z LED osvětlení (emitují světelné záření). Jaké jsou mezi nimi zásadní rozdíly?

Teplotní zdroje disponují spirálou, která se průchodem elektrického proudu zahřívá a kromě tepla vyzařuje také světlo. Jejich obrovskou nevýhodou je maximální účinnost, která se u obyčejných žárovek pohybuje jen kolem 7 %. [highlight]Halogenové žárovky[/highlight] jsou o chloupek účinnější, ale přesto se na světlo nepřemění více než 10 % spotřebované elektřiny.

U výbojky, jak už napovídá sám název, dochází k elektrickým výbojům, které v určitém prostředí vyvolají světelné UV záření. To však lidský zrak nedokáže zaznamenat a je ho proto třeba přeměnit na viditelné záření. K tomu se využívají takzvané luminifory, které využívá zářivka.

Posledním adeptem jsou oslavované LED diody, o kterých se hovoří i jako o „studených“ zdrojích světla. Co je tím myšleno? Při svícení údajně nevzniká teplo, což je ovšem mylné tvrzení. Teplo samozřejmě vzniká a u výkonnějších diod se v něj promění cca 60 – 70 % dodané energie. [highlight]Maximální účinnost je tedy 30 – 40 %. [/highlight]I to je ovšem velmi zajímavé číslo.

Pro které se rozhodnout?

Jak jsme již nastínili v úvodu, výběr osvětlení je vždy individuální a je složité definovat „nejlepší“ zdroj světla. Přesto však můžeme uvést alespoň několik základních rad, které by vám mohly při výběru pomoci.

Hledáte-li zdroj světla, který bude mít za úkol osvítit větší místnost a navíc bude v provozu delší dobu než ostatní zdroj (např. kuchyně, obývací a dětský pokoj apod.), vsaďte na kompaktní zářivku. Odměnou vám bude vysoký měrný výkon a spolehlivost, respektive dlouhá životnost.

Pro krátkodobé osvětlení (toaleta, komora…) jsou ideální žárovky, které nespotřebují tolik energie, aby se je vyplatilo vyměnit za dražší žárovky s nižší spotřebou. Pro méně intenzivní, ale dlouhodobé osvětlení (předsíň, chodba, ale také koupelna) se vyplatí LED žárovky.

Podstatnou roli hraje také fakt, zda vybíráme osvětlení pro vymezenou plochu, nebo se naopak snažíme osvětlit celý interiér. Vycházíme z optických vlastností svítidel, ale obecně se pro vymezené plochy (akcentové osvětlení) hodí klasické nebo LED žárovky. Velmi zajímavé jsou zejména dekorativní LED pásky, které umocní dojem takřka kteréhokoliv interiérového prvku. Lze je instalovat do prosklené výlohy i poliček a neméně působivá je jejich kompozice ve spotřebičích.
[box type=“warning“ ]

Resumé

Světelný zdroj je třeba vybírat s citem a s ohledem na předchozí zkušenosti (máte-li nějaké). Moderní LED diody mají oproti ostatním zdrojům nesporné výhody, ale přesto je nelze využít všude. Někdy je zkrátka praktičtější klasika v podobě běžné nebo halogenové žárovky.

[/box]

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.