Bydlení,  Byty,  Chaty,  Dekorace,  Design,  Domy,  Inspirace pro bydlení,  Kanceláře

Vyznáte se v dřívějších interiérových stylech? Otestujte se – 2. díl

Jaké další styly se promítají do současného stylu bydlení? Toužíte žít v domě podle amerických stars nebo raději v tradičním stylu či dokonce skandinávském? Přečtěte si jednotlivé charakteristiky a rozhodněte se sami. Jistě jsou velmi lákavé všechny!

Hollywood regency

Nazýván také Regency Moderne je stylový design interiéru, který vznikl a byl nejpopulárnější v Kalifornii od poloviny dvacátého století. Design je inspirován převážně okouzlujícími sídly filmových hvězd.

Vysoce kontrastní barevné kombinace- růžová, zelená, černá, bílá, tyrkysová a citronově žlutá-jsou jednou z nejpozoruhodnějších vlastností tohoto stylu.

Velké lustry, černý lesklý nebo zrcadlový kufr a čalouněné obložení z budoáru – to vše zůstalo vlivnou inspirací. Byly použity také prvky Chinoiserie, což znázorňoval kovový nábytek z bambusového rámu a zrcadla.

Mid – century modern

V překladu „moderní v polovině století“ je velkolepý americký styl interiérového designu, který byl propagován návrhy Florence Knoll, Kaganem a Baughmanem.

Moderní a skandinávská hnutí byla obzvláště vlivná ikonickými kusy nábytku (zejména židle anatomického pojetí, např. židle ve tvaru dělohy nebo vejce – zdůrazňují velkou část estetického příběhu v polovině století.

Ukázkový nábytek z dřevěného rámu byl fascinující, stejně jako používání textilií v barevných odstínech.

Dřevo – jako je palisandr, teak a ořech se pravidelně používaly. Z barev se prosazovala kanárská hořčičná žlutá, karafiátová a růžový plameňák, chartreuse, světle tyrkysová a avokádová.

Minimalistický styl

Minimalismus – styl interiérového designu dvacátého století, známý jednoduchými formami, čistými liniemi a nekomplikovanými povrchovými úpravami.

Doplňky jsou tu viděny sporadicky a sochařské kousky převládají nad ornamentálními designy. Vestavěný úložný prostor a pečlivé uspořádání nábytku utvářejí chladnou a klidnou atmosféru.

Typicky bez barev a vzorů, načež klíčovou roli splňuje textura.

Tradiční styl

Tradiční styl interiéru nejlépe reprezentuje anglický design nábytku a zejména působivá historie výroby v zemi. Pohledné, bohaté a ve své podstatě i formální jsou základními prvky stylu i kousky jako např. všívaná pohovka nebo křeslo.

Charakterizují zálibu v dobře postavených a robustních provedeních. Převládá tu cornicing – zdánlivě inspirovaný architektonickými lištami. Čalounění je nejčastěji poskytováno v pružných tmavých kůžích (ačkoliv designy jsou často modernizovány s neutrálními tkaninami).

Přechodový styl alias classic

Lze jej nejlépe popsat jako aktualizaci „classic“ stylu. Je sofistikovaný, kombinuje tradiční eleganci a charakter se současnými verzemi doplňků, čistších linií a aktuálního textilu.

Tradiční funkce zahrnují použití knoflíkových všívání, ozdobných hřebů a stávajících architektonických prvků, např. krby a kování.

Povrchové úpravy jsou vždy bezchybné – koberce jsou hedvábné, textilie plyšové a dřevo je bohaté. Jeho sofistikované linie prostupují designy nábytku tohoto stylu.

Sedací soupravy, čalounění, podnožky a konferenční stolky společně s elegantními konzolemi tvoří gró tohoto konceptu.

Vybrané doplňky, abstraktní umělecká díla, sklo a jedinečné předměty poskytují žádoucí vrstvený vzhled.

Skandinávský styl

Skandinávský styl interiéru je podtržen třemi hlavními body – snadným bydlením, funkčností a zálibou ve všem přirozeném. Dřeviny – obvykle bledé, se středním tónem zbarvení až po popelavé jsou nejuniverzálnějším prvkem skandinávských interiérů. Používají se ve spojení s nabílenými stěnami a svěžím uspořádáním nábytku.

Sezení je ve srovnání s jinými styly plně čalouněné, což je možno spatřit zejména na pohovkách. Křesla jsou naopak částečně čalouněná. Běžné jsou také dřevěné nebo drátěné taburety a lavice.

Příležitostně se také vystavuje na odiv nábytek dřevěný, nízko-profilový a velmi přímočarý s drobným zdobením či dekorativním zpracováním dřeva.