Chaty,  Tipy & praktické informace

Chaty a chalupy: Na co si dát pozor při jejich koupi?

Chcete si koupit chatu či chalupu, abyste měli kde trávit teplé letní víkendy a třeba i nějakou tu dovolenou? Pak vás čeká série hledání té pravé chaty. Víte, že by vaše chata měla mít krásnou verandu? Nebo velkou zahradu? A když takovou najdete, už se jí nechcete vzdát. Rychle kývnete na koupi a ani pořádně nevíte, v jakém stavu se chata nebo chalupa nachází.

Kde si chatu pořídit?

Můžete si vybrat chatu nebo chalupu na vesnici, kde lidé běžně žijí, v chatové osadě nebo někde na horách, kde je klid a ticho. Ať už je to kdekoliv, je nutno vybírat objekt co možná nejvíc pečlivě. Rozhodně je dobré si na výběr dopřát dostatek času. Přeci jen je to velká investice a vy musíte zvolit správně.

Myslete nejen na lokalitu, ale také na to, co je v okolí vaší chaty nebo chalupy. Může vytrvalý déšť způsobit bleskové povodně? Na první pohled malý a neškodný potůček se rázem může změnit na řeku, která způsobuje paseku? Nedostane se k vám běžně auto? Nákupy musíte táhnout ručně? Nebo je na odlehlém místě?

Co je dobré před koupí zkontrolovat?

  • Základy stavby (stěny, statika, plísně, houby ve zdi, vlhkost a podobně)
  • Služby a poplatky
  • Dopravní spojení, dostupnost obchodu a podobně
  • Síťové zdroje (přívody plynu, elektřiny, internetu, televize a podobně)
  • Přístup na pozemek
  • Věcná břemena
  • Zatížení exekucí, dluhy a podobně

Přístup k domu

Na katastrálním úřadu najdete list vlastnictví a z něj zjistíte, zda na nemovitosti, kterou si chcete pořídit, nejsou věcná břemena. Co je důležité – přístup k pozemku. Zjistěte si, zda k nemovitosti vede cesta a pokud ano, zda je v soukromém vlastnictví, nebo jde o cestu obecní či lesní správy. Aby se vám pak nestalo, že si koupíte chatu, ke které se nedostanete.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.