Jak ušetřit

Díky řízenému větrání ušetříte až 80 % energie!

Jak větrat, aniž by by ven uniklo veškeré teplo? Podobný problém neřešíte jen vy, ale spousta českých domácností. Řešení je přitom velmi snadné – rekuperace tepla. V následujících řádcích vám prozradíme vše, co byste měli o rekuperaci vědět.

shutterstock_274969298

Co je to rekuperace tepla?

Rekuperace označuje zpětné získávání tepla, které uniká při větrání. Díky tzv. řízené rekuperaci lze získat zpět až 80 % tepla. Proces spočívá v navrácení tepla z vydýchaného vzduchu společně s čerstvým vzduchem bez nečistot zpět do místnosti.

Pasivní, nebo aktivní rekuperace?

Rekuperaci lze rozdělit podle typu rekuperační jednotky na dva základní typy. Jednodušším způsobem je pasivní rekuperace, která probíhá přes výměník. Některými kanálky proudí vzduch dovnitř a jinými zase ven. Vzduch se nemísí a dochází pouze k předání tepla. Mnohem efektivnější a úspornější je aktivní rekuperace, která probíhá přes tepelné čerpadlo.

Ideální teplota po celý rok

Rekuperační systémy, které fungují na principu tepelných čerpadel, nabízí podstatnou výhodu – vzduch se mísí a lze upravovat výslednou teplotu. V praxi to znamená, že si v zimě rekuperační jednotkou můžete přitápět a v létě ji využijete jako klimatizaci.

Jakou částku můžete ušetřit?

Díky rekuperaci ušetříte minimálně 50 %. V případě aktivní rekuperace však může výše úspory dosáhnout až 80 %. Kvalitní čerpadlo dokáže z 1 kWh elektřiny vyrobit až čtyřnásobné množství tepla. Roční úspora pak činí minimálně několik tisíc korun. Za zmínku stojí i to, že díky tepelnému čerpadlu můžete využívat levnější tarif.

Řízené větrání a zdraví

Řízená rekuperace je vhodná pro osoby, které trpí alergiemi a citlivostí na některé látky. Vzhledem k tomu, že vzduch prochází přes špičkové filtry, se do interiéru nedostává prach, pyl, chemické látky, mikrobi, plísně, viry a nadbytečná vlhkost.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.