Exteriér,  Zahrada

Zahradník začátečník – jak se jím jednoduše stát?

Vždy se vám líbilo a fascinovalo vás, když vám něco nového vyrostlo pod rukama? Ať už šlo o ovoce, květinu nebo zeleninu, mít svůj vlastní kousek půdy a na něm si od píky vypěstovat například cibuli, brambory nebo rajčata či naopak nechat vykvést krásnou květinu, to byl váš sen? Nyní možná máte před sebou vlastní pozemek nebo místo, kde můžete začít zahradničit. K tomu je však potřeba nějaká ta základní znalost, zbytek se naučíte časem a také mnohdy vlastním uvážením. Jsou však tipy a rady, které vám zahrádkáři rádi svěří a pomohou vám tak s vašimi začátky. Chcete si užívat také plody, které jste vypěstovali od malého semínka? Přinášíme pár základních rad a tipů, jak se stát zahradníkem a vypěstovat si na své zahradě plodiny, které chcete.

Zahradníkem může být každý

Stačí jen trochu chtít, mít vztah k tomuto oboru a znát základní informace. Potřebuje pár rad? Přinášíme základní informace k tomu, abyste mohli bez problémů začít zahradničit. Nemáte-li představu, jak na to, je dobré vědět, že vám stačí základní kroky pro to, abyste začali. Zbytek se poddá a vypiluje časem. Co tedy neopomenout?

Co chcete pěstovat?

Určitě budete mít nereálné představy a vize, proto je potřeba se posadit a reálně si říct, co vypěstujete v našich podmínkách a co už ne. Na začátku se do experimentů moc nepouštějte, jednoduché plodiny, které vám přinesou užitek a také jsou snadné, na údržbu jsou ty pravé. Promyslete si, co chcete mít na své zahradě. Mrkev, saláty nebo ředkvičky? Rajčata? Jahody, maliny a co dalšího? Udělejte si v tom jasno, reálně si proberte, co se vám vyplatí a co naopak ne.

Kam vše umístit?

Důležité je také to, kde budete svůj koníček provozovat. Pokud chcete jen pár sazeniček, nemusíte ani vlastnit kus zahrady, postačí vám truhlíky na balkoně. Chcete-li, aby zeleniny a ovoce bylo víc, pak potřebujete více místa. Většina ovoce a zeleniny potřebuje sluneční světlo a to přímé, minimálně pět hodin denně. Jsou tedy vhodná místa jako jihovýchod, jih, nebo jihozápad. Máte také na výběr z klasického záhonu, případně vyzkoušet ty vyvěšené záhony. Možnosti jsou třeba také v zapuštěném záhonu. Můžete si vybrat tak, co si jen přejete.

Začněte v malém

Obecně se doporučuje vyzkoušet pěstovat plodiny v malém, protože nikdy nevíte, jak se daná odrůda ujme, jak se o ni budete starat a jaké je sluneční světlo na daném záhonu. Jakmile zjistíte, že vše funguje tak, jak má, můžete začít pěstovat v množství, jaké si jen přejete.

Základní nářadí

Rozhodli jste se zahradničit? Pak potřebujete kvalitní nářadí, bez něj to nepůjde. Ve chvíli, kdy budete zahradničit na zahradě se záhonem, pak je potřeba vsadit na víc než lopatu, hrábě a motyku. Budou se vám dále hodit hrábě, rýč a podobně. Můžete si časem pořídit třeba také nářadí, které vám pomůže ušetřit práci nebo třeba zabrání či minimalizuje bolesti zad. Pozor na nářadí, je nutno jej pečlivě udržovat čisté, kovové kousky vám nesmí zrezivět.

Zamyslete se nad správným substrátem

Než přejdete k sazení, pak se zamyslete nad tím, jakou půdu potřebují jednotlivé plodiny. Můžete si také pořídit v hobbymarketech substráty, které jsou vhodné pro zahradu a připraví vhodné podmínky pro jednotlivé plodiny, které se chystáte zasadit. Možná do půdy budete muset přidat písek, ale dobré je také mít kvalitní kompost, který rostlinám prospívá.

Pravidelná zálivka a včasná sklizeň

Dvě důležité věci. Každá rostlina potřebuje svůj příděl vláhy, aby nebyla žíznivá nebo naopak zbytečně moc přelitá. Pozor také na to, aby nebyl daleko zdroj vody, protože se zbytečně nachodíte. Sklízet je potřeba okamžitě, jakmile dozrají, v tu dobu má plodina nejlepší kvalitu. Opět je potřeba nastudovat, kdy jednotlivé plodiny máte sklízet a také jakým způsobem.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.