Bydlení,  Chaty

Jak připravit svou chatu a chalupu na zimu?

Za okny už to pomalu, ale jistě vypadá, že venku se počasí připravuje na podzim a následně, ani se pořádně nenadějete, bude zima. Vlastníte-li chatu nebo chalupu, pak před vámi stojí každoroční práce zazimování. Někteří své druhé obydlí mohou využívat celoročně, ale drtivá většina chalupy či chaty užívá v letních a jarních měsících. Přes zimu na ní nejezdí.

Než začne zima

Než začne zima, je nutné vyjet na chatu a vše připravit tak, aby vaše chalupa zimu a případné třeskuté mrazy v pořádku přežila. Během zimy se může stát řada nepříjemných věcí a jejich revize a následné opravy vás mohou přijít pěkně draho. Vždycky je lepší prevence, v tomto případě správné zazimování. Jak na to?

Myslete na vodu

Voda je asi tím nejdůležitějším, co musíte zazimovat, na co musíte myslet. Ona totiž zamrzlá voda v trubkách dokáže napáchat spoustu neplechy. Může například prasknout potrubí a to znamená velký problém, který bude nutno řešit. A taková oprava se často vyšplhá do vysokých částek. Je nutno uzavřít hlavní přívod vody a následně vypustit všechnu vodu z trubek.

Zaměřte se na střechu

Před zimou zkontrolujte také střechu. Zda někde nezatéká, nechybí nějaká ta taška, nedostane se někam vlhkost, zda nejsou latě zlomené nebo nahnilé. To všechno může střechu výrazně poškodit. K tomu samozřejmě patří také okapy, které je nutno důsledně vyčistit od spadaného listí. Sníh tak bude moci roztát a bez problému odtéct. Jinak by mohl právě v okapu zamrznout a okap praskne.

Zabezpečení dveří a oken

Zabezpečení je rovněž klíčem ke správnému zazimování. Zima je rájem pro zloděje, vědí totiž, že lidé své chaty na toto období opouštějí. A pak nemají problém se do chaty, která není dobře zabezpečená, dostat a vzít z ní všechno, co jen potřebují a co má nějakou cenu. Chata by měla mít minimálně dva bezpečnostní zámky, okenice. Nejsou od věci také mříže a bezpečnostní dveře. Chránit si majetek je důležité!

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.